Návrhy na přímluvy, 11.7.2009

Počátkem letošního roku mě kamarád kněz požádal, abych pro něj každý týden připravil náměty na přímluvy při nedělní mši. Všiml si totiž, že se na svět dívám jiným pohledem, než na který je zvyklý, a věřil, že takové návrhy na přímluvy budou obohacením. Od té doby jsem mu každý týden posílal přímluvy mailem a byl spokojen. Nyní jsem se rozhodl začít tyto návrhy zveřejňovat i na svém blogu, když už ho mám. Podobně jako u emailů, i zde je budu psát vždy v pátek nebo sobotu. Nejde o žádný reprezentativní vzorek nebo zpráv nebo něco takového, ale pouze o subjektivní pohled na věc. Je to seznam toho, co mě během uplynulého týdne zaujalo v médiích, která sleduji, a zároveň si myslím, že by bylo dobré to zahrnout do našich modliteb. Občas bývá součástí i nějaká úvaha, zamyšlení či rozjímání nebo něco, co mě potěšilo a za co si myslím, že bychom měli děkovat.

 1. Jedno z častých témat přímluv v uplynulém půl roce byla Severní Korea (Korejská lidově demokratická republika – KLDR). Jde o zemi s totalitním režimem v katastrofální ekonomické a humanitární situaci, která nedávno úspěšně provedla již druhý pokusný jaderný výbuch a odpálila mezikontinentální raketu, která má teoretický dolet až na Havaj a Aljašku. Přestože raketa selhala, podařilo se oddělení druhého stupně, což je výrazný technický úspěch. Kromě toho v KLDR probíhá boj o to, kdo bude nástupcem Kim Ir-Sena. Ačkoliv Severní Korea není typ režimu, který by byl zdrojem pro islámské radikály, je šíření jaderných zbraní jedním z velkých rizik současného světa. Proto si myslím, že bychom se měli modlit za to, aby v Severní Koreji skončila totalita, nastoupila nová a spravedlivá vláda, lidem se dostalo pomoci a rozvoje a tato země se vzdala svého jaderného programu, podobně jako to dříve udělala Jihoafrická republika.
 2. Podobným duchem se nesly časté návrhy přímluv, které se týkaly Íránu. Tato země rovněž má rozvinutý jaderný a raketový program. Jadernou bombu se jim zatím nepodařilo dostavět, ale nedávno úspěšně otestovali raketu schopnou zasáhnout části Evropy. Kromě toho zde máme řadu nepřátelských výroků na adresu Izraele a prokázanou státní podporu terorismu ve třetích zemích. Prosme tedy i za tuto zemi, aby v ní zavládla svoboda místo islámské diktatury a aby se vzdala svého jaderného a raketového programu, stejně jako za tamní situaci po volbách, které vyústily v masové protesty a zatýkání .
 3. Prosme také celkově za mír na Blízkém východě i za to, aby další země této oblasti necítily potřebu si také pořídit jadernou pumu proti Íránu nebo vojensky zasáhnout proti jeho jadernému programu.
 4. Prosme za pomoc postiženým povodněmi v ČR.
 5. Prosme za bezpečnost silničního provozu v této zemi (nejen na přejezdech) a za úctu k policii a dopravním předpisům.
 6. Prosme za práva žen v Saúdské Arábii.
 7. Za kvalitu a dostupnost zdravotní péče ve třetím světě, zvláště pro nastávající matky v Peru.
 8. Za aktuální vývoj světové hospodářské krize a také za naše zaměstnavatele, aby měli dostatek zakázek.
 9. Prosme za odstranění hladu a bídy v zemích třetího světa a za lepší koordinaci pomoci. Zároveň děkujme za
  příslib 20 miliard dolarů na tuto pomoc
  a za to, že i když hladovějících od roku 1996 přibývá (v období 1996-2009 přibylo 200 milionů), celkem na Zemi od roku 1996 do roku 2009 přibyla jedna miliarda lidí. Jinými slovy to znamená, že i přes přírůstek počtu hladovějících se daří zajistit dostatek potravin pro stále více lidí. Přesto se bohužel zvýšilo i procento lidí, kteří trpí hlady, z cca 14.8% v roce 1996 na 15.5% v roce 2009.
 10. Prosme za řešení ekologických problémů, za dostatek pitné vody pro všechny, za potravinovou, energetickou i vojenskou bezpečnost.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.