Modlitba s médii (návrhy na přímluvy), 15.8.2009

Po několika týdnech zveřejňování návrhů na přímluvy na nedělní mši jsem se rozhodl poněkud rozšířit téma a také odpovídajícím způsobem změnit titulek. Nově budou obsahem nejen návrhy k přímluvám za svět a za trpící, ale také náměty k děkování a prosbám o odpuštění, to vše z větší části inspirováno články v médiích, která sleduji. Text se tak přiblíží členění modlitby na jednom společenství, které navštěvuji (děkuji, odpusť, prosím).

Důvodem pro tuto změnu obsahu i názvu je především to, že se domnívám, že se málo modlíme za konkrétní a jasně vyjádřené potřeby nás i světa a že se málokdy necháváme věcmi kolem nás inspirovat k modlitbě, ať už děkovné či prosebné. Uvědomil jsem si, že právě k takové modlitbě mě ale již dlouho vede sledování médií a uveřejňování návrhů na přímluvy – nacházím zprávy o věcech krásných, za které děkuji, i o problémech, za které je třeba se modlit. Proto tedy modlitba s médii – nejde již jen o přímluvy a pomůckou k modlitbě jsou zprávy v médiích.

Díky
Děkujme Bohu i všem lidem, kteří se na daných věcech podíleli.

Odpusť
Prosíme Tě, Pane, odpusť nám, když se málo modlíme za věci, které svět potřebuje, a když se zapomínáme modlit za to, co se píše v novinách.

Prosby

 • Prosme za to, abychom se uměli nechat inspirovat k modlitbě světem kolem nás, jeho krásou a dary, které nám dává, i jeho problémy.
 • Prosme za to, abychom se stávali požehnáním pro svět, aby lidé kolem nás mohli říci, podobně jako Lában Jákobovi: „Zjistil jsem, že mi Hospodin kvůli tobě žehná.“ (Genesis 30,27). Prosme také za to, abychom dokázali světu kolem nás sdělit, že slavení mše svaté přináší požehnání tam, kde se slaví.
 • Prosme za oběti řádění tajfunů v jihovýchodní Asii, zvláště na Tchajwanu a v Čínské lidové republice (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7). Prosme také za další země ohrožené tajfuny či hurikány, zvláště pak za jihovýchodní Asii a Karibik, a za země ohrožené požáry, jako nyní Kalifornie.
 • Prosme za mír v Iráku, Afghánistánu, v Jemenu, na Kavkaze, na Filipínách i v dalších zemích světa, kde může hrozit válka či jsou boje či nepokoje, jako třeba Srí Lanka. Prosme také za integraci cizinců, z nichž by se mohli stát teroristé.
 • Prosme za zastavení obchodu s lidmi a také za demografickou situaci v Číně, kde je více mužů než žen (v současné době se rodí 11 chlapců na 10 děvčat, viz. The CIA World Factbook), což vytváří veliké sociální tlaky a problémy jednak pro nezadané muže, jednak asi i tlak na obchod se ženami. Prosme také za používání dobrých prostředků ke kontrole populačního růstu v této zemi.
 • Prosme za rodiny, které marně touží mít děti, aby jim je Pán dal.
 • Prosme za to, abychom si v letošních volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR zvolili lidi, kteří budou moudře vést naši zemi a abychom se vyvarovali volení populistů. Prosme za vyrovnaný rozpočet, snížení mandatorních výdajů, penzijní reformu a další potřebné věci (viz. mj. článek). Prosme také za to, aby veřejné finance byly vynakládány účelně a s rozmyslem, nikoliv na zbytečné projekty, a za ekonomickou vzdělanost a „gramotnost“ lidí.
 • Prosme za to, aby populismus na Slovensku neničil úroveň vysokého školství a aby nebyly vysoké školy chápány jako náhrada úřadů práce, ale zůstaly místem studia a zvyšování kvalifikace.
 • Prosme za úrodu obilí a rýže v Indii, kde díky nerovnoměrným srážkám je až čtvrtina okresů postižena suchem a kde se letos očekává o 13% dešťů méně než obvykle. Prosme i za ochranu úrody jinde před hmyzem.
 • Prosme za dostatek pitné vody pro všechny lidi. Nejde jen o problémy v Africe, ale také o hrozící potíže ve vyspělém světě. Prosme také za hospodaření s vodou v Indii či v okolí Kaspického moře, kde přílišné zavlažování způsobují nebo již způsobily nedostatek vody.
 • Prosme za svobodu, spravedlivou vládu a ekonomickou prosperitu pro lid Severní Koreje, těžce zkoušený totalitním režimem, i za spásu těch, kteří tomuto režimu slouží. Prosme za spásu Fidela Castra, který oslavil 83. narozeniny, i za svobodu a prosperitu pro Kubu. Prosme také za svobodný přístup k informacím v Číně.
 • Prosme za propuštění politických vězňů, za humánní zacházení s nimi, dokud jsou vězněni, i za obrácení a spásu lidí, kteří pomáhají režimům, které je vězní (1, 2, 3, 4).
 • Prosme za pomoc v různých ohroženích veřejného zdraví, jako je konžsko-krymská horečka v Kazachstánu, pád chemikálií do řeky v Číně nebo otrava stovek lidí olovem tamtéž. Prosme také za včasnou pomoc obětem dopravních nehod a správnou diagnózu jejich zranění. Prosme také za dobré vyřešení otázky zdravotního pojištění v USA (1, 2).
 • Prosme za pomoc pro rozvojové země, aby z nich lidé nemuseli prchat pryč, i za spásu těch, kteří při hledání lepšího domova přišli o život.
 • Prosme za poctivost v podnikání i přístupu státu k podnikatelům.
 • Prosme za brzký konec ekonomické krize (1, 2, 3, 4).
 • Prosme za osud adoptovaných dětí.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.