Modlitba s médii, 29.8.2009

Zveřejňuji další náměty k děkovné i přímluvné modlitbě. Jako obvykle nejde o texty přímluv, které by bylo možné přímo číst v kostele, ale především o inspiraci k tvorbě takových přímluv. Poněkud delší „návod k použití“ a diskuse, jak tyto návrhy číst a chápat, jsou v jednom z předchozích příspěvků.

Náměty k díkůvzdání

 • Americký tajemník ministerstva obrany pro námořnictvo (SECNAV) Ray Mabus navštívil 25.8. Iwo Jimu. a připomněl si padlé při bojích o ni. Nemohu a ani nechci zde probírat celou bitvu o Iwo Jimu a potažmo druhou světovou válku, ale ona návštěva mi připomněla řadu věcí, které jsou náměty k děkování a připomínání si. Je to především mír, ve kterém nyní žijeme. Jsou to oběti milionů lidí, kteří bojovali za to, abychom mohli žít v pokoji a svobodě, kteří položili život při boji s nacismem. Je to úsilí těch, kdo později ve studené válce bránili šíření komunismu. Nebo jiní lidé, kteří dnes stojí někde na stráži, připraveni bránit svoji zemi. Myslím, že za připomínku stojí také slova admirála Nimitze, napsaná na jednom z památníků na tomto ostrově: „Mezi Američany, kteří sloužili na Iwo Jimě, byla neobyčejná chrabrost běžnou ctností.“ Připomínají mi statečnost těch lidí, jejich oběti i to, že mnozí vojáci skutečně dali svůj život, aby jiní mohli žít (např. Howard Gilmore nebo Michael Monsoor). Zajímavý je také jiný památník tamtéž, na němž čteme: „Setkání cti. Při 40. výročí bitvy o Iwo Jimu se američtí a japonští znovu setkali na tom samém písku, tentokrát v míru a přátelství. Připomínáme si naše druhy, žijící i mrtvé, kteří zde bojovali s udatností a ctí, a společně se modlíme, aby naše oběti na Iwo Jimě byly vždy připomínány a nikdy ne opakovány.“ Z druhé strany je nápis japonsky. Už samotný fakt, že památník je americký a japonský současně, mi připadá zajímavý. Kéž by nám to sloužilo jako znamení smíření po děsech druhé světové války.
 • Včelaři stáčejí poslední letošní med a mě to inspiruje k návrhy děkovat za úrodu.
 • Další články se týkají nových technik v medicíně a odvahy lidí pomoci.
 • Podle velitele tamních sil OSN je válka v Dárfúru u konce.

Náměty k přímluvám

 • Světová média přinesla další zprávy o násilí a bojích v Afghánistánu, Iráku, Pákistánu, Dárfúru, Dagestánu, Ingušsku a Čečensku (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11).
 • Objevilo se několik zpráv o íránském vojenském jaderném programu, změřeném k výrobě jaderné bomby, i o propuštění otce pákistánské jaderné bomby vězení a později z domácího vězení, v němž byl za vyzrazení jaderných tajemství Libyi, Íránu a Severní Koreji (1, 2). Myslím, že nešíření jaderných zbraní je dobrým tématem k modlitbě.
 • Prosme také za svobodu a spravedlivou vládu v Severní Koreji a za obrácení a spásu těch, kdo tam teď vládnou. CNN přinesla zprávu o zadržení dodávky zbraní ze Severní Koreje do Íránu.
 • V Kongu probíhají boje, v nichž je hromadně používání znásilňování.
 • Léto jako obvykle přináší řadu přírodních katastrof jako jsou rozsáhlé požáry (1, 2, 3, 4, z nichž jeden ohrožuje Atény) nebo tropické bouře (1, 2, 3, 4, 5, 6). Vyšla také zpráva o kůrovcové kalamitě na Šumavě.
 • Za poněkud přehlížené téma v otázce zdraví, které se ale již dlouho chystám napsat do návrhů k přímluvám, patří infikovaná klíšťata, choroby, které přenášejí (encefalitida a lymská borelióza) a lidé jimi trpící (viz. článek).
 • Vyšla zpráva o hladu v Somálsku, kde každé páté dítě trpí vysílením a podvýživou. Somálsko již od roku 1991 nemá centrální vládu a je zmítáno občanskou válkou.
 • Nedostatek vakcín proti tetanu a hrozící nedostatek vakcín proti prasečí chřipce (1, 2).
 • Umělé potraty (1, 2) , eutanazie (1, 2) a spása těch, kdo je provádějí.
 • WHO vyzývá lidi, aby neužívali homeopatika k léčbě vážných onemocnění jako je tuberkulóza, AIDS, malárie a další, neboť jejich účinnost není prokázána. Připomnělo mi to jedno z mých obvyklých témat, totiž modlitbu za to, abychom nepodléhali pavědě. Myslím si, že obecně je dobré se modlit za to, aby při léčbě byly používány vědecké postupy a ne homeopatie či věci ještě horší, jako např. v některých afrických zemích provozovaný pohlavní styk s pannou (často nezletilou), který prý vyléčí AIDS.
 • Rozšíření AIDS a malárie v Africe i jinde.
 • Kvalita školství a skutečnost, že úroveň znalostí a funkční gramotnosti dětí v ČR klesá, podobně v USA. Podobně otázka financování vědy v ČR i jinde (1, 2, 3).
 • Za zajímavé a velmi důležité téma považuji údržbu stávající infrastruktury. Vyšlo několik článků, které se touto potřebou zabývají (1, 2, 3). I když články samy nejsou nijak reprezentativní, domnívám se, že tohle je velice hluboké a široké téma, na které se hodně zapomíná, a o němž by se daly psát knihy. Je to potřeba pravidelně udržovat silnice, železnice, elektrické a plynové rozvody a další. Připomenu, že například železniční koridory v ČR se nestaví především kvůli zvýšení rychlosti, ale často hlavně jako nutná oprava trati po desítkách let provozu. Je celkem snadné krátkodobě ušetřit na údržbě, ale dlouhodobě je to velice vážná chyba.
 • Flek z odpadků o velikosti Pyrenejského poloostrova, plující Tichým oceánem, a ochrana životního prostředí obecně.
 • Práva žen, propuštění politických vězňů a humánní zacházení s nejen politickými vězni (1, 23, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10).
 • Nacionalismus a rasismus v Maďarsku a na Slovensku (1, 2, 3).
 • Prosme za to, aby podniky a podnikatelé dostávali včas zaplaceno od svých zákazníků a aby včas platili své zaměstnance.
 • Myslím si, že bychom měli hodně prosit za to, abychom se dokázali ztišit, naslouchat (nejen) Bohu a vidět krásu světa a také abychom si nenechávali brát pozornost a soustředění tím, že děláme moc věcí najednou.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.