Modlitba s médii, 5.9.2009

Uplynul další týden a tak je zde další várka námětů k děkovné i přímluvné modlitbě, jakož i inspirace pro přímluvy ke mši svaté. Připomínám poněkud delší návod, jak tyto návrhy číst, v jednom z předchozích příspěvků.

Náměty k děkování

 1. Během týdne média přinesla několik zpráv o lidech, kteří výrazně pomáhali druhým. Především to byl Sir Nicholas Winton, který v roce 1939 zorganizoval transporty celkem 669 převážně židovských dětí z Prahy do Velké Británie, čímž je zachránil před velmi pravděpodobnou smrtí v koncentračních táborech. Více odkazů k tomuto tématu na konci tohoto článku nebo např. zde. CNN přinesla také svědectví o ženě, která pomáhá dětem v Etiopii, i zajímavé svědectví o životě tamtéž. Další zajímavé svědectví ze CNN hovoří o tom, jak se nedávno zesnulý Michael Jackson stal druhým otcem pro dítě, které se ho jeho vlastní otec pokusil upálit a které bylo plameny těžce poznamenáno.
 2. Server auto.idnes.cz přinesl povídání o tom, jaké to je řídit kombajn. Připadá mi to jako vhodná inspirace k tomu, abychom děkovali za úrodu a za práci zemědělců i lidí v potravinářském průmyslu.
 3. Severní Korea po měsíci propustila jihokorejské rybáře, kteří zřejmě zabloudili do jejích vod.
 4. České dráhy chtějí od příštího roku věnovat až 8 miliard korun ročně na obnovu vozového parku. Jakkoliv za touto zprávou lze vidět i řadu možných problémů, je realitou, že obnovu vozového parku zoufale potřebujeme. 8 miliard korun je odhadem 40 elektrických jednotek řady 471, 80 nových lokomotiv nebo několik set vozů. Kéž by se to opravdu uskutečnilo a ty peníze byly dobře využity.

Náměty k prosbám

 1. Na poli míru mi jako jednoznačně nejzávažnější připadají zprávy o tom, že Severní Korea pokračuje v programu výroby jaderných zbraní a používá je k nátlaku na Západ. (1, 2). Podobně existuje velmi rozvinutý íránský jaderný program, i když na rozdíl od Severní Korey ještě nedospěl k fungujícím bombám. Prosme tedy za nešíření jaderných zbraní i za svobodu a spravedlivou vládu pro lidi těchto zemí.
 2. Objevily se zprávy o zavlečení amerických novinářek do Severní Korey i o únosech lidí východoněmeckou tajnou službou Stasi. Je také známo, že únosy lidí do Severní Korey jsou vážným problémem. Prosme tedy za zastavení takových praktik a za svobodu a spravedlivou vládu pro lidi v zemích ovládaných totalitními režimy, i za obrácení pro ty, kdo tam teď vládnou.
 3. Vyšly další zprávy o násilí v Afghánistánu, Dárfúru, Ingušsku, Čečensku a dalších místech (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9)
 4. Prosme také za mír v Palestině, kde se blíží parlamentní volby (24.1.2010).
 5. Jako poslední prosbu s tématem míru nabízím osud Ujgurů v Číně (1, 2, 3).
 6. Ohledně přírodních katastrof nabízím modlitbu za oběti zemětřesení na Jávě (1, 2), požáry na různých místech světa, jako např. Kalifornii (1, 2, 3), a hurikány (1, 2).
 7. Ohledně ekonomiky mě zaujal především článek o ceně za nereálné předvolební sliby zde v ČR, který mě rozhodně inspiruje k modlitbě za to, abychom měli dobré zastupitele a vládu a co nejdříve dosáhli vyrovnaného rozpočtu, přestože to bude vyžadovat řadu nepopulárních opatření ke snížení mandatorních výdajů. O rozpočtu vyšel i tento článek. Podobně mě zaujal článek o důchodovém systému i slova KDU-ČSL, že hlavní deficit pro průběžný důchodový systém je zde v malé porodnosti, kdy připadá asi 1,24 dítěte na ženu, takže populace stárne a vymírá. Prosme také za vytváření nových pracovních míst, za zakázky pro naše firmy i za to, abychom viděli potřeby zaměstnavatelů a ne jen zaměstnanců.
 8. Prosme za to, abychom si všímali reálných potřeb a reálného fungování ekonomiky a nesoustředili se jen na podružné otázky jako jsou bonusy finančních manažerů, jako by to snad bylo to nejdůležitější. Prosme i za zdravé fungování bankovního sektoru a za to, aby manažeři byli motivováni a odměňováni za skutečně dlouhodobě dobré výsledky a ne jen za krátkodobé snížení nákladů, které například vytvoří vnitřní dluh v investicích a údržbě strojů, nebo zvýšení prodeje za každou cenu.
 9. Prosme za nezaměstnané , chudé a konec této ekonomické krize.
 10. Prosme za oběti klíšťové encefalitidy a za to, aby se zmenšil počet klíšťat nakažených touto nemocí nebo lymskou boreliózou, za neplodné páry a dostatek krve pro transfúze. Prosme i za pomoc a zdraví pro oběti zneužívání a za děti, které se otrávily vadnými potravinami na Krymu.
 11. Server iDnes.cz přinesl zprávu o jednom extrémně nadaném chlapci, která mi připomněla, že bychom měli za takové lidi děkovat, ale i prosit za rozvoj jejich nadání a za jejich přijetí mezi spolužáky a různé jiné potíže, které s sebou vysoké nadání někdy přináší. CNN přinesla zprávu o tom, že mnozí američtí studenti si nechávají zpracovat své školní práce a úkoly lidmi například z Indie. Připomnělo mi to potřebu toho, abychom sami byli skutečně vzdělaní místo toho, abychom pouze věděli, komu zadat úkol. A server iHned.cz přinesl článek, který mi připomněl důležitost dobrého zacházení se studenty.
 12. Další článek mi připomněl osudy konvertitů, kteří musí za svoji víru bojovat se svými nejbližšími, a ještě jiný článek zase těžkosti těch, kdo jsou nějak sociálně znevýhodněni ve svém životě například předsudky vůči jejich komunitě nebo i tím, že v této komunitě nevidí dobré vzory.
 13. Poslední příspěvek se týká osudu lidí, kteří byli v Íránu zabiti či zadrženi při nedávných demonstracích po prezidentských volbách, a potažmo i dalšího směřování této země.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.