Modlitba s médii, 12.9.2009

Uplynul týden a já zveřejňuji další náměty k díkůvzdání, přímluvám na mši i soukromé modlitbě za svět. Připomínám, že nejde o hotový text k přečtení v kostele, ale spíše o náměty ohledně potřeb světa, z nichž si čtenář má vybrat, které mají být dále zpracovány a zabudovány do klasického schématu přímluv.  Zde tedy jsou slíbené náměty.

Náměty k díkůvzdání

 • Od roku 1990 do roku 2008 se podle UNICEF snížila úmrtnost dětí do 5 let z 90 dětí z 1000 na 68 z 1000, zejména v důsledku častějšího očkování proti infekčním chorobám a používání sítěk proti malárii tam, kde je malárie rozšířená.
 • Skupina francouzských výzkumníků objevila metodu, jak zabránit viru HIV, aby napadal stále nové buňky, což brání jeho šíření v organismu.
 • V současné době již začínají testy vakcín proti prasečí chřipce.
 • Lékaři přišili dítěti useknutou ruku. Přijde mi to jako další námět k díkům za pokroky v medicíně, která je schopná i v takové situaci ruku zachránit.
 • Čeští vědci způsob, jak likvidovat různé nebezpečné a obtížně zničitelné látky pomocí bílkoviny z geneticky upravené bakterie (1, 2).
 • Z potápějící se lodi se zachránilo téměř všech 1000 lidí. Za námět k děkování zde považuji nejen ten samotný fakt, ale mnoho věcí, které jistě stály za ním – například pokroky v konstrukci lodí, které jsou dělené vodotěsnými přepážkami, takže dokáží vydržet nad hladinou nebo se alespoň potápět pomalu i s rozsáhlým poškozením, dostatek záchranných člunů pro všechny, rádio umožňující předat tísňové volání, vrtulníky a plavidla záchranářů, které pátraly ve vodě po přeživších na člunech atd.
 • Pohotovost a odvaha lidí, kteří zachránili mladíka před utonutím na rozbouřené vodní nádrži.
 • Různé druhy rozvojové a humanitární pomoci, které poskytuje Západ zemím třetího světa, jako například zde.
 • Práce policie, které se podařilo zatknout gang vyděračů a v Argentině zničit kokain za 22 milionů dolarů.

Náměty k přímluvám

 • Nejprve téma, které se zde málokdy objevuje. Server pravda.ru přinesl zprávy o hladu v Guatemale (1, 2), kde v důsledku sucha, neúrody, ekonomické krize a chudoby trpí hladem 55 tisíc rodin a od začátku roku zemřelo hlady již 464 lidí, přičemž do konce roku může počet hladovějících vzrůst až na 400 tisíc. Tentýž server přinesl informaci o tom, že až 2 miliardy lidí trpí nedostatkem vody a že situace se nejspíše bude dále zhoršovat. Naopak server iDnes.cz přinesl zprávu o nedostatku peněz na stavbu čističek odpadních vod zde v ČR.
 • Na poli míru stále vidím jako největší hrozbu a výzvu k modlitbě zároveň íránský a severokorejský jaderný program. Podobně dále vnímám jako velmi potřebné prosit za to, aby v těchto zemích zavládla spravedlivá a mírová vláda. USA se domnívají, že Írán je opět o něco blíže jaderné bombě (KLDR ji už má), MAAE považuje situaci kolem íránského jaderného programu za patovou a prezident Ahmadínežád kritizuje současné uspořádání světa, kde hlavní slovo mají 2-3 země, zatímco Írán nechce jednat o svém jaderném programu a zůstává v izolaci, do níž se mimo jiné i tímto programem dostal.
 • Mnoho zpráv hovořilo o dalších násilnostech v Iráku, Afghánistánu a na Kavkaze. V Pákistánu byl dopaden mluvčí Talibanu a čtyři velitelé z údolí Svát, kde stále neskončily boje. Objevily se i připomínky povstalců v Kolumbii, kteří již 11 let zadržují rukojmí, bojů mezi Turky a Kurdy a potíží v Jemenu. Další zprávy také hovořily o tom, že Izrael povolil stavbu dalších domů na palestinském západním břehu Jordánu, a také o obětech letošní operace Lité olovo, která byla izraelskou reakcí na raketové a minometné útoky za strany Hamasu.
 • Na poli lidských práv mě zaujala zprávy o tom, že v Súdánu byla žena odsouzena za nošení kalhot (!) nejprve ke 40 ranám bičem, pak změněných na 400 súdánských liber pokuty. Jelikož nezaplatila, má strávit měsíc ve vězení. Připadá mi neuvěřitelné, že zde nebo v Íránu je toto vůbec možné. Dále mě již po několikáté zaujaly zprávy o násilí na Ujgurech v Číně.
 • Na poli zdraví mě zaujaly zprávy o nárůstu počtu nakažených prasečí chřipkou po začátku školního roku, kdy mnžoství dětí na jednom místě zřejmě přispívá k přenosu této nemoci, kterou se na světě nakazilo již 270 tisíc lidí. Server pravda.ru přinesl informaci, že každý rok spáchá 900 tisíc lidí sebevraždu, přičemž v Evropě je to druhá nejčastější příčina smrti lidí od 15 do 35 let (první jsou autonehody). Za posledních padesát let se navíc roční počet sebevražd zvýšil o polovinu. Další zprávy pak hovořily o tom, že dopravní nehody patří mezi nejčastější příčiny úmrtí (1, 2). V Etiopii probíhá epidemie cholery, kterou se nakazilo již 18 tisíc lidí. Za téma k přímluvné modlitbě považuji i snahu Ruska snížit počet alkoholiků a otázku zdravotního pojištění a zdravotní péče pro cizince v naší zemi a nepojištěné občany vůbec, např. v USA, osud nedonošených dětí jakož i pomoci pro konkrétní ženu citovanou v článku, která dluží milion korun kvůli péči o předčasně narozené děti.
 • Přírodní katastrofy, které proběhly médii, zahrnují především záplavy v Kalifornii, Turecku, západní Africe, kde se dotkly půl milionu lidí, Argentině a také Brazílii, kde byl v některých místech kvůli dešťům vyhlášen mimořádný stav a kde přišlo o přístřeší asi 17 tisíc lidí. V Atlanitku i u pobřeží Číny pak vznikly nové tropické bouře, z nichž jedna již dosáhla síly uragánu.
 • Čtyři různé zprávy o důlních neštěstích (1, 2, 3, 4) mě inspirovaly k napsání přímluvy za bezpečí horníků a za to, abychom si vážili jejich práce. Na druhou stranu si myslím, že speciálně neštěstí v Rusku a Číně by měla být inspirací i k modlitbě za dodržování standardů bezpečnosti práce, průmyslové bezpečnosti a různých předpisů včetně např. dopravních vůbec.
 • Objevilo se několik zpráv o drogových závislostech, růstu počtu závislých v Rusku i krvavém násilí drogové mafie v Mexiku.
 • Občas se zde vyskytují náměty týkající se boje proti esoterice, pavědě a hlouposti. Nejinak tomu bude i dnes. V Mexiku došlo k únosu letadla, protože únosce chtěl upozornit na „nebezpečné“ datum 9.9.2009. Server iDnes.cz nás správně informoval, že homeopatie rakovinu skutečně nevyléčí a důvěra v ní jen ohružuje pacienta, který odmítá klasickou léčbu. Udivala mě zpráva o tom, že je možné natočit katastrofický film založený na mnoha podivných, zčásti esoterických, teoriích a ještě ho propagovat pomocí „vědeckých“ blogů – a co hůře, že lidé tomu dokáží věřit. Znovu si myslím, že je třeba se modlit za kritické myšlení a proti pavědě, esoterice a konspiračním teoriím.
 • Myslím si, že bychom se měli modlit za úctu k přírodě a životnímu prostředí, ale i za technicky reálné pokusy o řešení místo utopií. K této prosbě mě inspirovaly dva články, z nichž jeden hovoří o protestech proti jaderným elektrárnám, které považuji za jediné v současné době rozumně použitelné ekologické zdroje elektřiny, a druhý o plánech na ovládání počasí v Moskvě. Když už jsme u toho, myslím, že by bylo velmi dobré prosit o dar zvládnutí termojaderné fúze nebo třeba technologie ke zpracování vyhořelého jaderného paliva na méně nebezpečný odpad (ADTT), za výzkum nových typů jaderných reaktorů nebo třeba za zvýšení účinnosti těch solárních článků, které je možné ekologicky vyrábět.
 • A tradičně přidávám prosbu za vyrovnaný rozpočet, dobrou volbu parlamentu a konec ekonomické krize.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.