Modlitba s médii, 19.9.2009

Po dalším týdnu přichází další náměty k děkovné i přímluvné modlitbě i přímluvám za svět a trpící na nedělní mši, které jsou inspirovány zprávami z médii za uplynulých sedm dní.  Pro nové čtenáře přidávám i odkaz na určitou diskusi, proč vznikají a jak je chápat.

Náměty k díkům

Náměty k přímluvám

 • Světový potravinový program OSN naléhavě žádá o 3 miliardy dolarů, které potřebuje na jídlo pro hladovějící. Zatím získal jen 2,7 miliardy z potřebných 6,7 miliardy dolarů. Další zprávy hovoří o tom, že počet hladovějících
  dosáhl 1 miliardy
  a že Etiopie urychleně potřebuje cca 400 milionů dolarů na pomoc svým 6 milionům hladovějících.
 • Spojené státy jsou připraveny vést přímé rozhovory se Severní Koreou, aby ji přiměly k návratu k šestistranným rozhovorům o jejím jaderném programu. Kim Čong Il mezitím stihl pohrozit dalším jaderným testem, pokud mezinárodní společenství bude trvat na posílení sankcí proti jeho režimu. Tento test by se mohl uskutečnit mezi 20. zářím a 10. říjnem. Vzápětí ovšem jiný server přinesl zprávu, že KLDR je připravena k mnohostranným rozhovorům o jaderném programu. Připomínám také nedávný článek o tomto jaderném programu.
 • Izraelský tisk se bojí, že Írán umí vyrobit jadernou bombu, naproti tomu izraelský ministr obrany obrany Ehud Barak překvapil tvrzením, že Írán není pro Izrael existenční hrozbou. Írán v říjnu zahájí jednání s velmocemi, ale o jaderném programu stále jednat nechce.
 • Rusko půjčí Venezuele na nákup ruských zbraní 2 miliardy dolarů. Venezuela je přitom dosti podivný režim, který poslední dobou znárodňuje kde co a omezuje svobody svých občanů.
 • Kromě zpráv o bojích a útocích v Afghánistánu, Pákistánu a na Kavkaze (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8) přišly také zprávy o útocích na bílé farmáře v Zimbabwe. Je to právě Zimbabwe, která se za vlády současného prezidenta Mugabeho a po vyhnání většiny bílých farmářů a rozdání půdy bezzemkům, kteří na ní neuměli hospodařit, změnila ze země vyvážející potraviny na hladovou zemi v rozvratu a s inflací v řádu milionů procent. Další zprávy hovoří o teroristických útocích v Somálsku (1, 2) a bojích v Jemenu, další zemích v rozvratu. Server pravda.ru také informoval, že většina bojovníků zabitých v Ingušsku jsou nájemní bojovníci z jiných zemí. A teroristé z Al Kajdy  přišli s dalšími výhrůžkami Západu.
 • Server iDnes zveřejnil svědectví o zneužívání dětí jako vojáků a o zcela zcestných výkladech křesťanství, které jsou jim vštěpovány.
 • Poněkud překvapivou překážkou pro stažení cizích vojáků z Afghánistánu je také negramotnost velké části afghánské armády, která komplikuje velení a snižuje její výsledky. Myslím, že to může být námětem nejen k prosbě za mír, ale také za gramotnost a vzdělání v různých zemích světa.
 • Ohledně lidských práv vyšly zprávy, že právníci barmské disidentky Su Ťij budou žádat odvolání v politicky motivovaném s ní, i o amnestii v Barmě, u které není jasné, zda se bude vztahovat i na politické vězně.
 • Na poli zdraví mě různé zprávy (1, 2, 3) inspirovaly k námětu modlit se za narkomany a také za závislé na alkoholu a nešíření či ještě lépe snižování počtu závislých. Ve třetině afghánských provincií se objevuje cholera, což je dáno mj. tím, že v této zemi mimo Kábul prakticky neexistuje kanalizace. Cholera řádí také v již zmiňované Zimbabwe. V Nigérii rozdávají 63 milionů sítí proti moskytům, kteří přenášejí malárii. Snaží se tak bránit před touto nemocí, na kterou umírá až 300 000 Nigerijců ročně. Zároveň je ale potřeba, aby program pokračoval dál a sítě se obnovovaly, i když dojdou stávající peníze od dárců, kteří zahrnují také Světovou banku a USAID. Další článek o hovořil o množství chronických nemocí, především problémů s páteří, v české populaci. A k zamyšlení přidávám článek o náhradním mateřství, kdy dítě je donošeno jinou ženou, než která je jeho matka.
 • K tématu přírodních katastrof patří zprávy o tom, že západní Afrikou se přehnaly nejhorší přívalové deště za posledních 90 let, kdy na některých místech napršelo až 250 milimetrů srážek za 12 hodin a které přinesl smrt několika desítek lidí a zanechaly poškozenou infrastrukturu statisíce lidí bez přístřeší. Další záplavy udeřily v Alžírsku, kde zabily 20 lidí, a tropické bouře hrozí také Mexiku a Číně.  Na Kurilách jen od začátku září nastalo deset malých zemětřesení. Rozhodně nejsem expert na tuto oblast, ale přijde mi možná užitečné se modlit za to, aby to nebylo předzvěstí jednoho velikého.
 • V oblasti domácí politiky a ekonomiky mě stále znovu zajímá rozpočet a to, abychom si ve volbách, ať už v jakémkoliv termínu, zvolili dobrou vládu a ne populisty. Jako další téma vidím současné posilování koruny, které může dělat potíže exportérům, což je velká část českých firem. Myslím, že bychom se měli přimlouvat za vhodný kurs koruny i za dobré podmínky pro podnikání. Za velmi podstatná témata také považuji zvýšení porodnosti ze současných cca 1,2 dítěta na ženu někam k optimální hodnotě 2,1 dítěte na ženu, která je potřebná pro reprodukci populaci, a energetickou bezpečnost.
 • Na poli mezinárodní politiky a ekonomiky mě zaujaly zprávy o tom, že Hugo Chávez chce znárodnit další část hospodářství Venezuely. Prosme za to, aby se z Venezuely nestala další země budující socialismus. Za velice važné téma považuji množící se články o regulaci odměn bankéřů. Bojím se jich, protože za nimi především vidím závist a snahu o průměrnost na straně jedné a jednoduché zalíbení se těm, kdo závidí, na straně druhé. A za druhé za nimi vidím další zasahování státu kamsi, další regulaci atd. Jistěže není dobré, pokud jsou manažeři královsky placeni za krátkodobý zisk vedoucí k dlouhodobým problémům, nebo když si vyplácejí odměny, zatímco musí čerpat státní pomoc, ale opravdu je nutné zavádět další regulaci, ještě navíc dosti populistickou?
 • Poslední téma se týká kvality zpravodajství a důvěry v média. Prosme za to, aby zprávy byly skutečně kvalitní a abychom zároveň dokázali médiím věřit – mám dojem, že dnes je značně populární nevěřit ničemu oficiálnímu, ale různé „alternativní pravdy a vysvětlení“ jsou často ještě horší a vzdálenější pravdě než oficiální zprávy.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.