Výjimečně až po čtrnácti dnech znovu přichází další náměty k děkovné i přímluvné modlitbě, které jsou inspirovány zprávami v médiích. Zároveň prosím laskavé čtenáře za prominutí, neboť minulý týden jsem je kvůli návalu jiných úkolů nestihl sepsat.
Náměty k díkům
- Během několika uplynulých dní byli oznámeni laureáti Nobelových cen pro rok 2009. Nobelovy cenu za fyziologii a medicínu získali „mimořádné úsilí k posílení mezinárodní diplomacie a spolupráce mezi národy.“ Nobelova cena za ekonomii zatím nebyla vyhlášena. Přesahuje možnosti tohoto blogu a mimo Nobelovy ceny za fyziku i moje znalosti, abych zde alespoň stručně popsal aplikace těchto objevů, které jsou opravdu velmi široké. Proto jsem u Nobelových cen za medicínu, chemii a fyziku přidal odkazy na oficiální představení těchto objevů a jejich významu veřejnosti a dále přidávám odkazy ještě na články v českém jazyce o fyzice (1), chemii (1, 2) a medicíně (1). K Nobelově ceně za literaturu a za mír takové oficiální představení, zdá se, není k dispozici.
- Budu-li pokračovat po linii výzkumu, potěšila mě zpráva o pěkném umístění obou univerzit, které jsem studoval či studuji, v žebříčku The Times. ČVUT obsadilo 394. příčku z 8000 a Univerzita Karlova 229. A nemohu nepřipomenout čtvrtletník ČVUT Tecnicall, který přináší zprávy o mnoha zajímavých výzkumech na ČVUT. Podobně mě těší i zpráva o aplikaci počítačů u pražské záchranné služby.
- Přes smutný konec dané firmy mi přijdou jako pěkné téma k děkování úspěchy brněnské Lachemy v oblasti protinádorových léčiv.
- Moc rád bych zakoupil nějakou obsáhlou knihu o aplikacích a přínosech kosmonautiky pro náš život. Pokud by čtenář o nějaké věděl, budu moc rád za tip. Zatím se však musím spokojit s jednotlivými zprávami o tom, co vše nám kosmonautika přináší, do čehož patří i družicová navigace.
- Česká republika stále zůstává favoritem pro umístění a vybudování nejvýkonnějšího laseru světa. V této oblasti umíme opravdu hodně, díky za to.
- Zpráva o tom, že na Islandu hořela vila, kde jednali Reagan a Gorbačov, mi připomněla, jak moc jsem rád, že se sovětské impérium zhroutilo a mohu žít ve svobodné zemi, ve které mohu nejen cestovat, ale především se sám rozhodovat, neboť nade mnou nestojí žádný kádrový úředník, který by mi na základě politické nespolehlivosti rodičů či mojí víry zakazoval studovat či pracovat v mně blízké profesi. To považuji za jeden z hlavních výdobytků naší svobody.
- Opravdu nesmírně mě potěšil projev předsedy britské Konzervativní strany Davida Camerona (plné znění projevu, krátká a hodně neúplná zprávička). Hovoří o věcech, které se současné labouristické vládě podařily, ale zároveň zdůrazňuje osobní zodpovědnost občanů a kritizuje přístup, že vláda má řešení na vše, paternalistický stát. Domnívá se, že velký a paternalistický stát ničí osobní odpovědnost občanů. Upozorňuje na rizika obrovských dluhů a deficitů rozpočtu, kdy v příštím roce Británie zaplatí více na úrocích z dluhů, než za školství, veřejný pořádek nebo pomoc chudým dětem. Upozorňuje, že růst ekonomiky nevznikne díky vládě, ale díky podnikatelům. Upozorňuje na komplikované daňové systémy a přílišnou regulaci, která svazuje podnikání. Mluví o děsivosti systému, kde osamělé matce dvou dětí, která si vydělá více než 150 liber týdně (cca 4300,- Kč, ale v zemi s daleko vyšší cenovou hladinou), zůstanou z každé libry přes oněch 150 pouhé čtyři pence a to díky odebrání podpor a naopak placení dalších daní. Copak to je nějaká pobídka k tomu, aby si vydělala více, když z toho více jí zůstanou pouhá 4%? Hovoří o potřebě zrušit závislost lidí na sociálních dávkách. Uvádí i příklad člověka, který pracovat chtěl, ale nesměl, aby neztratil nárok na podporu. Upozorňuje na policii a soudy, které jsou více zaměstnané byrokracií než skutečnou ochranou obyvatelstva … Jsem nesmírně rád, že opět slyším taková slova. Příliš často mám z různých řečí a lidí dojem, že řešením všeho pro ně je ještě větší regulace, ještě více dávek na všechno, ještě větší zdanění bohatých a úspěšných, ještě větší nivelizace společnosti a ještě větší „ochrana chudých.“ Naopak si už skoro ani nepamatuji, kdy jsem naposledy slyšel někoho mluvit o osobní odpovědnosti, o tom, že smlouvy se před podpisem čtou a ne že se jen křičí, že jsou malými písmenky a banky nás „zneužívají,“ že dávky na všechno jsou děsivou pastí, že i bohaté k něčemu potřebujeme atd. Mohu čtenáři jenom doporučit, aby si Cameronův projev prostudoval sám a aby se případně podíval i na první část knihy Život jednoho Američana od Ronalda Reagana, která mi skutečně mnoho dala. Přidávám také odkaz na zajímavý rozhovor s Ronaldem Reaganem.
- Média často přináší různé zprávy o kriminalitě, ale také o úspěších v boji proti ní. A tak jsme se mohli dozvědět, že policie dopadla gang zlodějů železničních modelů, britské námořnictvo zadrželo pět a půl tuny kokainu (1, 2), lékárny navázaly spolupráci s lovci dealerů drog, FBI dopadla lidi, kteří přes internet vykrádali cizí účty a v Íránu rozbili teroristickou buňku.
- Během uplynulých 14 dnů jsme se také mohli dočíst, že MMF oficiálně vyhlásil konec hospodářské recese a průmysl v Německu roste a v USA má začít růst. Kéž by to nebyl předčasný optimismus.
- Přišlo mi velmi zajímavé a užitečné úsilí Grega Mortensona o vzdělávání dětí v Afghánistánu a Pákistánu.
- A nakonec přidám několik odkazů na pomoc vojáků při odstraňování následků přírodních katastrof na Filipínách, v Indonésii a na Americké Samoi (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13). Nejde ani zdaleka o reprezentativní výběr, spíše o krátkou ilustraci. A buďme rádi, že alespoň jeden tajfun se zalidněným oblastem Filipín vyhnul.
Náměty k přímluvám
- Začnu odkazem na shora zmíněný projev Davida Camerona. Myslím, že bychom v našich modlitbách opravdu měli prosit za takové věci, jako je osobní zodpovědnost lidí, malá a efektivní vláda, jednoduché a vymahatelné právo, svoboda, schopnost bránit se před nebezpečím a vidět ho, schopnost a ochota bránit svoji zemi a civilizaci, tvořivost, podnikavost, vzdělanost a mnoho dalších věcí, mezi které patří např. vyrovnaný rozpočet, nízké daně či například porodnost postačující alespoň k reprodukci populace. Mnoho z toho vnímám jako klasické pravicové konzervativní hodnoty. Tato modlitba se týká světa obecně, ale myslím, že bychom se měli modlit i za politickou situaci v ČR, za dobrou vládu teď i za to, abychom si v budoucích volbách vybrali dobrou vládu. Kupříkladu slova Davida Camerona o výši úroků ze státního dluhu jsou velmi aktuální i pro ČR. Jak se čtenář může přesvědčit v příloze č. 4 státního rozpočtu na rok 2009, také u nás jsou úroky ze státního dluhu (47,9 miliardy Kč) jen o málo nižší než výdaje ministerstva obrany (55,9 miliardy Kč) či dopravy (51 miliard Kč) a vyšší než výdaje Ministerstva zemědělství (40 miliard Kč), výdaje MŠMT na vysoké školy (39 miliard Kč), ministerstva spravedlnosti (21 miliard Kč), životního prostředí (13,8 miliardy Kč), ministerstva pro místní rozvoj (13,3 miliardy), kultury (8,4 miliardy Kč), zdravotnictví (8,3 miliardy Kč) či výdaje na Akademii věd ČR (5,9 miliardy Kč). Kromě toho podstatnou část rozpočtu tvoří mandatorní výdaje. Článek o růstu českého státního dluhu, který činí již 1,167 bilionu korun (111 000 Kč na osobu) viz. zde. Zároveň připomínám rekordní schodek státního rozpočtu v příštím roce (163 miliard) a skutečnost, že Evropská unie zahájila s ČR řízení kvůli jeho příliš vysoké výši (5,3% HDP). Možná stojí také za připomínku kritický pohled na šrotovné v USA.
- Na poli míru jako obvykle připomínám jaderné snahy KLDR a Íránu. Zatímco o KLDR jsem se dozvěděl pouze to, že upravili ústavu tak, aby posílila moc Kim Čong Ila, o Íránu jsem shlédl daleko více zpráv. Írán, který nedávno přiznal existenci dalšího jaderného zařízení (1, 2, 3), se sice sešel k rozhovorům v Ženevě, nicméně i nadále vydírá raketovými testy a výhrůžkami Izraeli. Připomínám, že nyní úspěšně otestovaná raketa Šaháb 3 může zasáhnout nejen Izrael, ale také velkou část Balkánu. Další zprávy zde – možnost nových sankcí proti Íránu, slova prezidenta Obamy, růst napětí a ještě jednou testy raket.
- Ministerstvo zahraničí Etiopie varovalo, že islámští teroristé, těsně spjatí s Al-Kajdou, získávají moc v Somálsku, kde jsou podstatně lépe organizovaní a zásobeni než místní vládní jednotky. Dále upozorňuje, že boje v Somálsku jsou čím dál více věcí cizích bojovníků, kteří mají daleko širší cíle než Somálsko, a že světové společenství by se mělo probudit dříve než extremismus Somálsko pohltí. Rovněž jsem se dočetl, že množství pirátských útoků u Somálska roste.
- Server iHned.cz přinesl velmi zajímavou a podrobnou analýzu situace v Jemenu, ve kterém probíhá občanská válka, která by mohla vyústit až v rozpad této země se všemi důsledky pro stabilitu Arabského poloostrova a sousedních zemí.
- Na Haiti se zřítil letoun OSN, což mi ale připomnělo osud této země ve velmi hospodářské špatné situaci.
- Vyšla zpráva o prodloužení mise ISAF v Afghánistánu a výzvě k posílení jednotek tamtéž. Dále vyšla zpráva o 157 mrtvých při střelbě do opoziční demonstrace v Guineji, která se potýká s politickou nestabilitou a chudobou po smrti bývalého prezidenta, do jehož kapsy plynula většina zisků z těžby v této zemi bohaté na suroviny, ale s chudými lidmi. Demonstrace v pásmu Gazy požadovala obnovení sebevražedných útoků na Izrael poté, co tento zaútočil na teroristickou organizaci Islámský džihád. Jeden z vůdců sítě Al-Kajdá vyzval čínské Ujgury, aby se připravili ke svaté válce proti Číně. Připomínám také starší články o čínském násilí na Ujgurech a o postavení Ujgurů tamtéž. A jak je smutnou tradicí, přinesla média několik zpráv také o útocích či naopak operacích proti bojovníkům ve Rwandě, Čečensku, Pákistánu, Ingušsku (1, 2), Iráku (1, 2) a Izraeli.
- Naprostá většina zpráv na poli přírodních katastrof se týkala situace na Filipínách, které zasáhly proběhly dvě tropické bouře (1, 2, 3, 4, 5), a v Indonésii a Tichém oceánu, které zasáhla zemětřesení a tsunami (1, 2, 3, 4, 5, 6). Kromě toho přišly také zprávy o záplavách v Indii, které si vyžádaly již 205 obětí (1, 2), a ve Španělsku.
- Na poli zdraví jsem se dočetl o nové potratové pilulce, která funguje až pět dní poté, dále o tom, že v Rusku došlo za prvních šest měsíců tohoto roku k 27800 sebevraždám (z populace 140 milionů), na severu Kamerunu byl zjištěn výskyt cholery, a připomínku existence nové (prasečí) chřipky.
- V určitém rozporu s optimistickými zprávami ze sekce námětů k děkování je zpráva, že hospodářství v EU kleslo ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,3% místo očekávaných 0,2%. V ČR nemá práci již více než 500 000 lidí a odborníci čekají, že nezaměstnanost poroste dále, i když pomaleji (1, 2). Guvernér ČNB se zase obává, aby oživení české ekonomiky nemělo tvar W, tedy propad, oživení, propad, oživení. Banky v EU budou zřejmě muset odepsat cca 400 miliard EUR ztrát, což je ale lepší výsledek, než se čekal. Po skončení krize se může až 90 milionů lidí propadnout do chudoby.
- Na poli proseb za církev bych se odvážil upozornit na článek o lidech, kteří se modlili nad svou umírající dcerou, ale lékaře nezavolali, protože doufali v Boha a kteří mají dojem, že byli odsouzeni za důvěru v Boha. Prosme za nás křesťany, abychom věděli, že Bůh obvykle jedná právě skrze druhé lidi a ne skrze hromy z nebes nebo jiné spektakulární zázraky. Bůh obvykle jedná tím, že nám nabízí možnost přivolat lékaře a ne tím, že by porušoval přírodní či jiné přirozené zákony.
- Na poli lidských práv by jistě bylo dobré se modlit za svobodu lidí v totalitních režimech jako KLDR či Kuba, ale také v zemích jako Barma nebo třeba za práva žen, která naposledy pošlapal Hamás, či za vzdělávání dětí v Afghánistánu a Pákistánu a za to, aby odvážní učitelé přežili útoky Talibanu proti této činnosti.
- Na poli vzdělání myslím, že bychom měli prosit nejen o dostatečné platové ohodnocení učitelů, ale především o jeho kvalitu a o kritické myšlení mezi lidmi, za naši schopnost nevěřit všemu, protože „to bylo v televizi“ či „je to z počítače“ a ještě více, za naši schopnost poznat mnohdy velice nebezpečné bludy a lži různých esoteriků a šarlatánských léčitelů, kteří neprodávají bylinky (proti těm nic nemám), ale nejrůznější zázračná udělátka na všechno, kyvadélka, čištění čaker a kdovíco ještě. Nemíním zde dotyčným šarlatánům dělat reklamu, proto raději doporučím čtenáři přečíst si několik článků na serveru Českého klubu skeptiků Sisyfos.
- A myslím, že je dobrý nápad prosit i za ochranu životního prostředí a aktuální ekologické problémy, ať už se jedná o tolikrát zmiňovanou změnu klimatu (1 a poněkud skepticky laděné 2) či třeba prostor pro život pro medvídka koalu, likvidaci starých ekologických zátěží či třeba ochranu přírody v zemích, do kterých se od nás přestěhoval těžký průmysl.
- A na závěr přidám námět modlit se to, aby organizovaný zločin neprorůstal do státní správy.