Modlitba s médii, 10.10.2009

Výjimečně až po čtrnácti dnech znovu přichází další náměty k děkovné i přímluvné modlitbě, které jsou inspirovány zprávami v médiích. Zároveň prosím laskavé čtenáře za prominutí, neboť minulý týden jsem je kvůli návalu jiných úkolů nestihl sepsat.

Náměty k díkům

 • Během několika uplynulých dní byli oznámeni laureáti Nobelových cen pro rok 2009. Nobelovy cenu za fyziologii a medicínu získali Elizabeth H. Blackburn, Carol W. Greider a Jack W. Szostak za objev způsobu, kterým jsou chromozomy chráněny pomocí telemorů a enzymu telomerázy. Nobelovu cenu za chemii získali Venkatraman Ramakrishnan, Thomas A. Steitz a Ada E. Yonath za studium funkce a struktury ribozómů. Nobelovu cenu za fyziku získali Charles K. Kao za zásadní úspěchy při přenášení světla v optických vláknech a Willard S. Boyle a George E. Smith za vynález CCD sensorů. Nobelovu cenu za literaturu získala Herta Müller, která „se soustředěním poezie a otevřeností prózy vylíčila krajinu odcizených.“ Nobelovu cenu za mír získal Barack Obama za „mimořádné úsilí k posílení mezinárodní diplomacie a spolupráce mezi národy.“ Nobelova cena za ekonomii zatím nebyla vyhlášena. Přesahuje možnosti tohoto blogu a mimo Nobelovy ceny za fyziku i moje znalosti, abych zde alespoň stručně popsal aplikace těchto objevů, které jsou opravdu velmi široké. Proto jsem u Nobelových cen za medicínu, chemii a fyziku přidal odkazy na oficiální představení těchto objevů a jejich významu veřejnosti a dále přidávám odkazy ještě na články v českém jazyce o fyzice (1), chemii (1, 2) a medicíně (1). K Nobelově ceně za literaturu a za mír takové oficiální představení, zdá se, není k dispozici.
 • Budu-li pokračovat po linii výzkumu, potěšila mě zpráva o pěkném umístění obou univerzit, které jsem studoval či studuji, v žebříčku The Times. ČVUT obsadilo 394. příčku z 8000 a Univerzita Karlova 229. A nemohu nepřipomenout čtvrtletník ČVUT Tecnicall, který přináší zprávy o mnoha zajímavých výzkumech na ČVUT. Podobně mě těší i zpráva o aplikaci počítačů u pražské záchranné služby.
 • Přes smutný konec dané firmy mi přijdou jako pěkné téma k děkování úspěchy brněnské Lachemy v oblasti protinádorových léčiv.
 • Moc rád bych zakoupil nějakou obsáhlou knihu o aplikacích a přínosech kosmonautiky pro náš život. Pokud by čtenář o nějaké věděl, budu moc rád za tip. Zatím se však musím spokojit s jednotlivými zprávami o tom, co vše nám kosmonautika přináší, do čehož patří i družicová navigace.
 • Česká republika stále zůstává favoritem pro umístění a vybudování nejvýkonnějšího laseru světa. V této oblasti umíme opravdu hodně, díky za to.
 • Zpráva o tom, že na Islandu hořela vila, kde jednali Reagan a Gorbačov, mi připomněla, jak moc jsem rád, že se sovětské impérium zhroutilo a mohu žít ve svobodné zemi, ve které mohu nejen cestovat, ale především se sám rozhodovat, neboť nade mnou nestojí žádný kádrový úředník, který by mi na základě politické nespolehlivosti rodičů či mojí víry zakazoval studovat či pracovat v mně blízké profesi. To považuji za jeden z hlavních výdobytků naší svobody.
 • Opravdu nesmírně mě potěšil projev předsedy britské Konzervativní strany Davida Camerona (plné znění projevu, krátká a hodně neúplná zprávička). Hovoří o věcech, které se současné labouristické vládě podařily, ale zároveň zdůrazňuje osobní zodpovědnost občanů a kritizuje přístup, že vláda má řešení na vše, paternalistický stát. Domnívá se, že velký a paternalistický stát ničí osobní odpovědnost občanů. Upozorňuje na rizika obrovských dluhů a deficitů rozpočtu, kdy v příštím roce Británie zaplatí více na úrocích z dluhů, než za školství, veřejný pořádek nebo pomoc chudým dětem. Upozorňuje, že růst ekonomiky nevznikne díky vládě, ale díky podnikatelům. Upozorňuje na komplikované daňové systémy a přílišnou regulaci, která svazuje podnikání. Mluví o děsivosti systému, kde osamělé matce dvou dětí, která si vydělá více než 150 liber týdně (cca 4300,- Kč, ale v zemi s daleko vyšší cenovou hladinou), zůstanou z každé libry přes oněch 150 pouhé čtyři pence a to díky odebrání podpor a naopak placení dalších daní. Copak to je nějaká pobídka k tomu, aby si vydělala více, když z toho více jí zůstanou pouhá 4%? Hovoří o potřebě zrušit závislost lidí na sociálních dávkách. Uvádí i příklad člověka, který pracovat chtěl, ale nesměl, aby neztratil nárok na podporu. Upozorňuje na policii a soudy, které jsou více zaměstnané byrokracií než skutečnou ochranou obyvatelstva … Jsem nesmírně rád, že opět slyším taková slova. Příliš často mám z různých řečí a lidí dojem, že řešením všeho pro ně je ještě větší regulace, ještě více dávek na všechno, ještě větší zdanění bohatých a úspěšných, ještě větší nivelizace společnosti a ještě větší „ochrana chudých.“ Naopak si už skoro ani nepamatuji, kdy jsem naposledy slyšel někoho mluvit o osobní odpovědnosti, o tom, že smlouvy se před podpisem čtou a ne že se jen křičí, že jsou malými písmenky a banky nás „zneužívají,“ že dávky na všechno jsou děsivou pastí, že i bohaté k něčemu potřebujeme atd. Mohu čtenáři jenom doporučit, aby si Cameronův projev prostudoval sám a aby se případně podíval i na první část knihy Život jednoho Američana od Ronalda Reagana, která mi skutečně mnoho dala. Přidávám také odkaz na zajímavý rozhovor s Ronaldem Reaganem.
 • Média často přináší různé zprávy o kriminalitě, ale také o úspěších v boji proti ní. A tak jsme se mohli dozvědět, že policie dopadla gang zlodějů železničních modelů, britské námořnictvo zadrželo pět a půl tuny kokainu (1, 2), lékárny navázaly spolupráci s lovci dealerů drog, FBI dopadla lidi, kteří přes internet vykrádali cizí účty a v Íránu rozbili teroristickou buňku.
 • Během uplynulých 14 dnů jsme se také mohli dočíst, že MMF oficiálně vyhlásil konec hospodářské recese a průmysl v Německu roste a v USA má začít růst. Kéž by to nebyl předčasný optimismus.
 • Přišlo mi velmi zajímavé a užitečné úsilí Grega Mortensona o vzdělávání dětí v Afghánistánu a Pákistánu.
 • A nakonec přidám několik odkazů na pomoc vojáků při odstraňování následků přírodních katastrof na Filipínách, v Indonésii a na Americké Samoi (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13). Nejde ani zdaleka o reprezentativní výběr, spíše o krátkou ilustraci. A buďme rádi, že alespoň jeden tajfun se zalidněným oblastem Filipín vyhnul.

Náměty k přímluvám

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.