Modlitba s médii, 24.10.2009

Po týdnu přichází další náměty k modlitbě díků i přímluvám, které jsou inspirované zprávami v médiích. Jako obvykle jde v podstatě o přehled zpráv, které v nás mohou inspirovat třeba díky za něco dobrého a krásného či naopak modlitbu kupř. za válkou ničené země. Jako obvykle jsou myšleny jak pro soukromé použití, tak jako inspirace pro přímluvy za svět a za trpící ve mši. Jako obvykle také nejde přímo o liturgický text, ale spíše se má čtenář, který je chce použít ve mši, nechat něčím oslovit a pak sám na jejich základě formulovat vhodný text pro liturgii.

Náměty k díkům

Náměty k přímluvám

 • Stalo se již zvykem, že jedno z prvních míst patří v přímluvách Severní Koreji. Tento týden jsme se dozvěděli, že KLDR hrozí hladomor, neboť v důsledku dalších sankcí ze strany OSN (které následovaly po letošním druhém jaderném testu) a také vnitřních represí ze strany tamní vlády se potravinová pomoc dostává k méně lidem – jen ke 2 z 9 milionů hladovějících. Dále jsme se mohli dočíst, že KLDR má značné příjmy z exportu i nerostné bohatství, ale toto se prostě nedostane k běžným lidem. A pochopitelně byla opět zmíněna katastrofální situace ohledně lidských práv v této totalitní zemi. Viz. články 1, 2, 3. Možná bych poznamenal, že primární příčinou potíží nejsou sankce, ale především sama totalitní vláda, která omezuje lidská práva a hospodářský život v zemi a svými postoji tyto sankce vyvolává. Proto si myslím, že bychom se měli modlit především za svobodu a spravedlivou vládu pro tuto zemi. Z dalších článků týkajících se KLDR jmenuje článek o rozsáhlých lesních požárech a svědectví o setkání severo- a jihokorejských členů těchže rodin.
 • Druhé místo bude tentokrát patřit Pákistánu a jeho boji s Talibanem na svém území. Kromě několika zpráv o teroristických útocích zde (1, 2) jsme se dozvěděli, že k pákistánským jaderným zbraním se radikálové nedostanou. Dále že Pákistánu chybí zbraně vhodné pro boj s teroristy (jako vrtulníky či brýle pro noční vidění), neboť ze 6,6 miliardy dolarů americké pomoci bylo na zbraně použito jen 500 milionů a to ještě na zbraně k tomuto účelu nevhodné, zbytek zmizel neznámo kde. Poslední zprávy hovoří o tom, že se pákistánské armádě podařilo dobýt strategicky významné město Kotkai (1, 2). Prosme za to, aby Pákistán zvítězil na těmito radikály.
 • Třetí místo bude patřit Iráku. Tuto zemi, v níž naštěstí došlo k výraznému poklesu násilností, nyní čekají volby. Dále ji čeká ještě jedna věc a to je boj na půdě amerického Kongresu o finance pro různé programy pomoci Iráku, u nichž je třeba, aby běžely i po plánovaném stažení amerických vojsk. Myslím, že je důležité se modlit za obojí – za dobrý výsledek voleb, za pomoc se zajištěním těchto financí i za tu zemi jako takovou. Podobně myslím, že bude dobré provázet naší modlitbou i druhé kolo voleb v Afghánistánu.
 • Server iHned.cz přinesl zprávu, že Bosna je na pokraji občanské války. Další zpráva z Balkánu se pak týkala dalších sporů o změnu hranic Kosova. Prosme za mír v těchto věcech i za usmíření starých křivd v těchto zemích.
 • Smrt 30 obyvatel somálského Mogadiša při bojích mezi mírovými silami Afrického svazu a islamisty ze skupiny Aš-Šabab vedla tyto islamisty k tomu, že vyhrožují útoky hlavním městům Burundi a Ugandy. Prosme tedy např. za ukončení dlouhé občanské války v Somálsku či alespoň za to, aby se násilí nešířilo do dalších zemí.
 • V Íránu zahynulo 42 vojáků při teroristickém útoku (1, 2). Možná je to zajímavá příležitost k modlitbě za tento stát, který sám je největším podporovatelem terorismu ve světě, za mír a za spravedlivou vládu pro něj. Rovněž zpráva o tom, že ztroskotala jednání o íránském jaderném programu, může být výzvou k modlitbě za tuto zemi, která se velmi usilovně snaží získat jadernou zbraň, což by mělo nedozírné následky pro stabilitu regionu i další věci. Také jsme se mohli dozvědět, že v procesech po demonstracích, které následovaly po letošních volbách, se zde dostávají před soud už i velké ryby a schyluje se ke stíhání hlavního opozičního politika Músávího.
 • CNN přinesla zprávu, že situace na poli práv a uplatnění žen v Afghánistánu se zhoršuje (poté, co se během prvních pěti let po americké invazi v roce 2001 zlepšila). Příčinou jsou někteří lidé ve vládních strukturách, ale hlavním rizikem pro práva žen pořád je návrat Talibanu. Prosme tedy za práva žen v Afghánistánu i dalších zemích. Příkladem oněch dalších zemí může být Súdán, kde opět vyměřili tělesné tresty ženám, které se „nevhodně oblékaly“, nebo kupř. vraždy ze cti v Jordánsku, kde je ročně zabito 15-20 žen kvůli nemanželskému pohlavnímu styku. Jistě sem patří také útoky vedené žárlivostí, jako například toto zohavení.
 • Prosme také za mír v Izraeli, odkud pochází zpráva o zadržování lidí izraelskými silami.
 • Dvě třetiny ruských školáků trpí chronickými onemocněními, v ČR v září přibylo 18 HIV pozitivních lidí a tři děti z jedné školky se nakazily meningokokem. Prezident Obama také kvůli prasečí chřipce vyhlásil v USA stav nouze (1, 2). Vidím to jako příležitost prosit za naše nemocné i za to, aby se prasečí chřipka nezvrhla v další pandemii podobnou chřipce španělské, která po první světové válce zabila miliony lidí.
 • Itálie definitivně schválila potratovou pilulku RU486 aneb připomínka potřeby modliteb za nenarozené děti, rodiče, kteří se pro takovou věc rozhodují či již rozhodli, participující lékaře a mnoho dalších věcí včetně inteligentního způsobu boje proti tomuto zlu.
 • Šokoval mě článek o utrpení dětí, které jsou považovány za posedlé ďáblem, i o neslavné roli některých křesťanů v této věci, kteří provádějí naprosto zcestné věci ve snaze tohoto ďábla vyhnat. Myslím, že bychom měli prosit nejen za ty děti, ale i za mnoho pověr, které tuto problematiku provází, a také za dar skutečného rozlišování duchů a dobrého exorcismu tam, kde je skutečně potřeba, místo této hrůzy.
 • Článek o vztazích mezi katolíky a anglikány na CNN mi připomněl problematiku ekumenismu a různé modlitby za jednotu křesťanů.
 • Co se týče přírodních katastrof a jejich obětí, tak jedno zemětřesení zasáhlo Indonésii, druhé Afghánistán a hned čtyři se objevily v Tichém oceánu. Na zprávách o zemětřeseních a sopečné aktivitě mě poslední dobou nejvíce zaujalo to, kolik jich na Kamčatce, v Indonésii a v Tichém oceánu je. Možná by tedy bylo dobré se přimlouvat nejen za jejich současné oběti, ale také za zemětřesnou aktivitu jaksi do budoucna.
 • Zpráva o tom, že do deseti let bude Arktida v létě bez ledu, je pro mě inspirací prosit za naše životní prostředí a jeho ochranu, ale také za rozumný a kritický postup v této ochraně. Například jsme se mohli dočíst, že elektromobily napájené elektřinou z tepelných elektráren nejsou čistší než běžné automobily, na to by bylo třeba přejít ve výrobě elektřiny na jaderné a obnovitelné zdroje.
 • Prosme také za aktuální vývoj ekonomické krize a za náš stát, za jeho finance, vyrovnaný rozpočet a dobré hospodaření (šrotovné, pokles britské ekonomiky, rozpočet, ČR si musí půjčit na důchody).
 • Prosme za kulturu v podnikání i státní sféře, proti korupci, kriminalitě a dalším nešvarům.
 • Prosme za oběti sekt, jako jsou kupř. scientologové.
 • Prosme za to, aby desítky či tisíce neřešených drobných přestupků nevedly k volání po drastických zákonech proti pachatelům a k oboustrannému zakopávání se v určitých pozicích, ale aby místo toho zavládla spíše poctivost a smír v jednání. Mám na mysli zejména problematiku nelegálního stahování autorských děl z internetu, které je nesmírně rozšířené a kde by nejspíše prospělo více respektu k právům autorů na straně stahovačů, ale také mírnější postup ze strany firem a autorských svazů. Kupř. z každé paměťové karty se platí „preventivní“ poplatek autorským svazům, neboť uživatel by na ni potenciálně mohl uložit autorské dílo. Podobně jsem kdysi musel zaplatit poplatek autorskému svazu v ceně za kopírování mé vlastní diplomové práce. Jakkoliv souhlasím s tím, že stahovat se nemá, tohle uráží zase mě. Dalším příkladem může být situace kolem pražských taxikářů. Sluší se říci, že jsem toho taxíky najezdil hodně a nikdy mě žádný taxikář neokradl, ale problémy zřejmě existují. Myslím, že by i zde prospělo více poctivosti a vstřícnosti, abychom se tak vyhnuli další a další regulaci. Čtenář jistě snadno nalezne řadu jiných příkladů ze svého okolí.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.