Náměty k díkům
- Dnešní náměty k díkům začneme u lokomotiv. Jistá fotografie a diskuse pod ní mi připomněly, že tyhle mašinky tu opravdu jezdí už skoro 40 let a to i v docela náročných službách a kolik lidí a nákladů za tu dobu přepravily. Přitom dnes pomalu končí a odcházejí. To mě inspirovalo k tomu vzpomenout si na to, pocítit vděčnost, poděkovat alespoň v duchu těm, kdo s nimi jezdí, o ně se starají, kteří je konstruovali atd. A jistě nejde jen o mašinky této konkrétní řady.
- Děkujme za to, že už dvacet let žijeme ve svobodné zemi a že např. o našem studiu a přístupu ke vzdělání a o naší práci nerozhoduje kádrový úředník na základě toho, že otec byl živnostník či politicky nespolehlivý – a tak jsi sice chytrý, ale studovat nesmíš, půjdeš rubat uhlí. Děkujme za to, že ten deformovaný a zločinný režim skončil. Článek, který mi tohle připomněl, je zde.
- Vědci nalezli potlačující vnitřní krvácení.
- Česká astronomická společnost ocenila Antonína Vítka za popularizaci kosmonautiky.
- Jiří Grygar získal ocenění za mimořádné vědecké výsledky a popularizaci vědy. Jak se dočteme v odkazovaném článku, svou badatelskou prací Grygar významně přispěl k poznání meteorických rojů a komet, těsných dvojhvězd, nov, pulsarů a neutronových hvězd. Podílel se na vývoji nových metod pozorování vesmíru, zejména hvězdné fotometrie a spektroskopie, kvantové magnetometrie a na vývoji robotického teleskopu FRAM určeného k měření energetické vydatnosti fluorescenčních spršek sekundárního kosmického záření.
- Evropský soudní dvůr rozhodl, že rakouské soudy musí v otázce jaderné elektrárny Temelín respektovat rozhodnutí českých úřadů, takže verdikt rakouského soudu nemůže běh JETE zastavit, a ČEZ uzavřel tendr (1, 2, 3) na dostavbu Temelína, dalších reaktorů v Dukovanech a možná i několika reaktorů v zahraničí.
- Stát chce snížit garantovanou výkupní cenu elektřiny ze solárních elektráren. Připomenu, že je zákonem garantována minimální výkupní cena elektřiny ze solární elektrárny okolo 13 Kč za kilowatthodinu, což je násobně více, než za kolik je schopen ji vyrobit kupř. již zmíněný Temelín, že výkon solární elektrárny z principu silně závisí na počasí atd. O řadě dalších problémů viz. článek. Takže si myslím, že krotit boom v jejich výstavbě a snižovat garantovanou výkupní cenu je krok správným směrem.
- FBI provedla zátah proti dětské prostituci, v jehož rámci osvobodila 52 mladistvých a zatkla 700 podezřelých včetně 60 pasáků. A v Itálii byl zatčen významný mafiánský kmotr.
- Bylo zahájeno testování nového zabezpečovacího zařízení ETCS na české železnici.
- Americká ekonomika opět roste (1, 2) a to by mohlo znamenat i naději pro Evropu – zde doporučuji pěkný článek Ondřeje Schneidera.
Náměty k přímluvám
- Server iHned.cz přinesl článek o syndromu rozpadu včelstev (Colony Colaps Disorder – CCD). Jde o problém, který způsobuje úhyn včel po celém světě, např. v Kanadě o 4O% a USA dokonce až o 90%. Vzhledem k tomu, jakou roli včely zastávají při opylování plodin, je to problém dosti zásadní a článek i hovoří o tom, že v Kalifornii se již díky němu snížila produkce ovoce. Připomenu také zprávu CNN z 21.9.2009 o tom, že jistá izraelská firma již nalezla lék na tuto nemoc. Přesto si myslím, že toto či obecněji požehnání a pomoc pro zemědělce je dobré téma k modlitbě.
- Na poli modliteb za mír mi drobná zprávička o náletu na pozice šiítských bojovníků v Jemenu připomněla situaci v této zemi, kde probíhá občanská válka, která by mohla vyústit až v její rozpad se všemi důsledky pro stabilitu Arabského poloostrova a sousedních zemí. Analýza situace v Jemenu viz. zde.
- Několik drobných zpráv o násilí v Pákistánu (1, 2) mi připomnělo i situaci v této zemi, která těžce zápasí s Talibanem. Prosme za jejich vítězství nad tímto hnutím. Také jsme se mohli dozvědět, že Pentagon plánuje vyplatit jistou částku peněz těm talibancům, kteří složí zbraně – mělo by to pomoci jejich integraci do společnosti.
- Jižní Korea se sice rozhodla poslat do KLDR potravinovou pomoc (1, 2), situace v KLDR však přesto zůstává katastrofální a ovládaná zločinným režimem. Prosme za spravedlivou vládu a svobodu pro tuto zemi.
- Jak se zdá, Írán souhlasil s obohacováním svého jaderného paliva v zahraničí (1, 2, 3). Přesto ale zůstává zemí s velmi rozvinutým vojenským jaderným program a myslím, že bychom se měli modlit za to, aby nezískal jadernou bombu, což by destabilizovalo celou oblast Perského zálivu.
- Sebevražedné atentáty v Iráku zabily 155 lidí (1, 2, 3). Přesto množství násilností v této zemi postupně klesá. Prosme za to, aby klesalo i nadále, aby se Irák vracel k fungování jako normální země a aby se teroristům nedařilo ho destabilizovat.
- CNN přinesla také zprávu o tom, že dle zprávy OSN se nedaří příliš potlačit afghánský obchod s opiem. Toto opium přitom ročně zabije 100 000 lidí na celém světě, přičemž přímo v Afghánistánu přináší produkce drog ročně několik set milionů dolarů, které často končí v rukou povstalců, a že Taliban získal za uplynulé čtyři roky 450 až 600 milionů dolarů z daní od pěstitelů a pašeráků opia. Přitom se příliš nedaří tuto produkci zasáhnout a naopak velký zásah proti ní by možná vedl ke ztrátě obživy mnoha zemědělců a další nestabilitě Afghánistánu. Prosme i za řešení této situace, jak s Talibanem, tak s oběťmi drog v našich zemích. Prosme také za závislé na alkoholu.
- Spojené státy obnovily sankce proti Súdánu. Prosme také za řešení situace v této zemi.
- Prosme i za mír v Izraeli a Palestině, na Kavkaze a v kolumbijském konfliktu s partyzány.
- Prvním námětem k modlitbě na poli lidských práv dnes bude modlitba za svobodu pro země sužované či ohrožované totalitními a diktátorskými režimy, jako je kupř. KLDR, Írán, Kuba, Čína, Zimbabwe, Venezuela a další. Inspirací byla skutečnost, že u nás se blíží výročí 20 let od pádu komunismu.
- Dalším tématem budiž práva žen a úcta k nim. Zaujaly mě několik článků – jeden hovoří o tom, že až 81% studentek zažilo nějaké obtěžování ze strany pedagoga na VŠ, druhý o tom, jak jsou v indické oblasti Bundelkhand prodávány ženy lichvářům, ale i o celkově špatné situaci v tomto státě. Další dvojice článků je o tom, že saúdskoarabská novinářka byla odsouzena k 60 ranám bičem za účast na pořadu libanonské televize v němž občan Saúdské Arábie popisoval svůj sexuální život, a že tento trest jí byl saúdskoarabským králem prominut.
- V oblasti zdraví jsme se mohli dočíst především to, že Česko stojí na prahu pandemie prasečí chřipky a Ukrajinu trápí epidemie snad prasečí chřipky, kvůli níž zavírá školy a divadla atd (1, 2, 3, 4, 5).
- Od příštího roku bude nižší mateřská, rodičovská i další částky. Prosme tedy také za rodiče s dětmi a pomoc v rodičovství.
- Zpráva o dalších úspěších v práci se embryonálními kmenovými buňkami mě naplnila spíše obavou, kam až nakonec dojdeme. Bojím se totiž, že čím více věcí bude možné s jejich pomocí léčit, tím složitější bude prosadit ochranu dětí již od početí – a tu si myslím, že bychom se měli modlit.
- Prosme také za oběti různých přírodních katastrof i za země, které tyto katastrofy ohrožují. Na rozdíl od minulých týdnů bylo na tomto poli málo zpráv, pouze jsme se dočetli, že Filipíny zasáhla již třetí tropická bouře a k Japonsku se blíží tajfun.
- Zpráva o nebezpečí on-line krádeží mi připomněla, jak důležité je vzdělávaní – konkrétně vzdělávání uživatelů v tom, jak se bezpečně chovat na síti.
- Opravdu mě šokoval článek o současných stávkách studentů na rakouských vysokých školách, kteří se snaží domoci toho, aby VŠ mohl mít absolvovat skutečně každý – což je ve zřejmém rozporu s jejich posláním. Prosme za úroveň vzdělání (nejen toho VŠ), za to, aby bylo skutečně dobré a kvalitní, dostupné těm, kteří opravdu mají studijní předpoklady a studovat chtějí (ale opravdu není nutné, aby měl diplom skoro každý). Prosme i za to, aby z naší společnosti zmizely tyto socialistické ideály všeho pro všechny zadarmo.
- Schodek českých veřejných financí letos dosáhna 240 miliard korun. Prosme za náš stát a jeho finance, za moudré hospodaření a vyrovnané rozpočty, za snížení mandatorních výdajů, fungující důchodový systém (i do budoucna) a mnoho dalších potřebných věcí. Možná stojí za čtení i článek o tom, že USA daly za jedno auto prodané navíc díky šrotovnému v podstatě jeho plnou cenu, 430 000 Kč. Vzpomeňme také na země, které jsou krizí zasaženy skutečně velmi podstatně, jako kupř. Lotyšsko, i na to, aby banky rozumně hospodařily a nehnaly se za rychlým ziskem.