Modlitba s médii, 1.11.2009

Náměty k díkům

Náměty k přímluvám

 • Server iHned.cz přinesl článek o syndromu rozpadu včelstev (Colony Colaps Disorder – CCD). Jde o problém, který způsobuje úhyn včel po celém světě, např. v Kanadě o 4O% a USA dokonce až o 90%. Vzhledem k tomu, jakou roli včely zastávají při opylování plodin, je to problém dosti zásadní a článek i hovoří o tom, že v Kalifornii se již díky němu snížila produkce ovoce. Připomenu také zprávu CNN z 21.9.2009 o tom, že jistá izraelská firma již nalezla lék na tuto nemoc. Přesto si myslím, že toto či obecněji požehnání a pomoc pro zemědělce je dobré téma k modlitbě.
 • Na poli modliteb za mír mi drobná zprávička o náletu na pozice šiítských bojovníků v Jemenu připomněla situaci v této zemi, kde probíhá občanská válka, která by mohla vyústit až v její rozpad se všemi důsledky pro stabilitu Arabského poloostrova a sousedních zemí. Analýza situace v Jemenu viz. zde.
 • Několik drobných zpráv o násilí v Pákistánu (1, 2) mi připomnělo i situaci v této zemi, která těžce zápasí s Talibanem. Prosme za jejich vítězství nad tímto hnutím. Také jsme se mohli dozvědět, že Pentagon plánuje vyplatit jistou částku peněz těm talibancům, kteří složí zbraně – mělo by to pomoci jejich integraci do společnosti.
 • Jižní Korea se sice rozhodla poslat do KLDR potravinovou pomoc (1, 2), situace v KLDR však přesto zůstává katastrofální a ovládaná zločinným režimem. Prosme za spravedlivou vládu a svobodu pro tuto zemi.
 • Jak se zdá, Írán souhlasil s obohacováním svého jaderného paliva v zahraničí (1, 2, 3). Přesto ale zůstává zemí s velmi rozvinutým vojenským jaderným program a myslím, že bychom se měli modlit za to, aby nezískal jadernou bombu, což by destabilizovalo celou oblast Perského zálivu.
 • Sebevražedné atentáty v Iráku zabily 155 lidí (1, 2, 3). Přesto množství násilností v této zemi postupně klesá. Prosme za to, aby klesalo i nadále, aby se Irák vracel k fungování jako normální země a aby se teroristům nedařilo ho destabilizovat.
 • CNN přinesla také zprávu o tom, že dle zprávy OSN se nedaří příliš potlačit afghánský obchod s opiem. Toto opium přitom ročně zabije 100 000 lidí na celém světě, přičemž přímo v Afghánistánu přináší produkce drog ročně několik set milionů dolarů, které často končí v rukou povstalců, a že Taliban získal za uplynulé čtyři roky 450 až 600 milionů dolarů z daní od pěstitelů a pašeráků opia. Přitom se příliš nedaří tuto produkci zasáhnout a naopak velký zásah proti ní by možná vedl ke ztrátě obživy mnoha zemědělců a další nestabilitě Afghánistánu. Prosme i za řešení této situace, jak s Talibanem, tak s oběťmi drog v našich zemích. Prosme také za závislé na alkoholu.
 • Spojené státy obnovily sankce proti Súdánu. Prosme také za řešení situace v této zemi.
 • Prosme i za mír v Izraeli a Palestině, na Kavkaze a v kolumbijském konfliktu s partyzány.
 • Prvním námětem k modlitbě na poli lidských práv dnes bude modlitba za svobodu pro země sužované či ohrožované totalitními a diktátorskými režimy, jako je kupř. KLDR, Írán, Kuba, Čína, Zimbabwe, Venezuela a další. Inspirací byla skutečnost, že u nás se blíží výročí 20 let od pádu komunismu.
 • Dalším tématem budiž práva žen a úcta k nim. Zaujaly mě několik článků – jeden hovoří o tom, že až 81% studentek zažilo nějaké obtěžování ze strany pedagoga na VŠ, druhý o tom, jak jsou v indické oblasti Bundelkhand prodávány ženy lichvářům, ale i o celkově špatné situaci v tomto státě. Další dvojice článků je o tom, že saúdskoarabská novinářka byla odsouzena k 60 ranám bičem za účast na pořadu libanonské televize v němž občan Saúdské Arábie popisoval svůj sexuální život, a že tento trest jí byl saúdskoarabským králem prominut.
 • V oblasti zdraví jsme se mohli dočíst především to, že Česko stojí na prahu pandemie prasečí chřipky a Ukrajinu trápí epidemie snad prasečí chřipky, kvůli níž zavírá školy a divadla atd (1, 2, 3, 4, 5).
 • Od příštího roku bude nižší mateřská, rodičovská i další částky. Prosme tedy také za rodiče s dětmi a pomoc v rodičovství.
 • Zpráva o dalších úspěších v práci se embryonálními kmenovými buňkami mě naplnila spíše obavou, kam až nakonec dojdeme. Bojím se totiž, že čím více věcí bude možné s jejich pomocí léčit, tím složitější bude prosadit ochranu dětí již od početí – a tu si myslím, že bychom se měli modlit.
 • Prosme také za oběti různých přírodních katastrof i za země, které tyto katastrofy ohrožují. Na rozdíl od minulých týdnů bylo na tomto poli málo zpráv, pouze jsme se dočetli, že Filipíny zasáhla již třetí tropická bouře a k Japonsku se blíží tajfun.
 • Zpráva o nebezpečí on-line krádeží mi připomněla, jak důležité je vzdělávaní – konkrétně vzdělávání uživatelů v tom, jak se bezpečně chovat na síti.
 • Opravdu mě šokoval článek o současných stávkách studentů na rakouských vysokých školách, kteří se snaží domoci toho, aby VŠ mohl mít absolvovat skutečně každý – což je ve zřejmém rozporu s jejich posláním. Prosme za úroveň vzdělání (nejen toho VŠ), za to, aby bylo skutečně dobré a kvalitní, dostupné těm, kteří opravdu mají studijní předpoklady a studovat chtějí (ale opravdu není nutné, aby měl diplom skoro každý). Prosme i za to, aby z naší společnosti zmizely tyto socialistické ideály všeho pro všechny zadarmo.
 • Schodek českých veřejných financí letos dosáhna 240 miliard korun. Prosme za náš stát a jeho finance, za moudré hospodaření a vyrovnané rozpočty, za snížení mandatorních výdajů, fungující důchodový systém (i do budoucna) a mnoho dalších potřebných věcí. Možná stojí za čtení i článek o tom, že USA daly za jedno auto prodané navíc díky šrotovnému v podstatě jeho plnou cenu, 430 000 Kč. Vzpomeňme také na země, které jsou krizí zasaženy skutečně velmi podstatně, jako kupř. Lotyšsko, i na to, aby banky rozumně hospodařily a nehnaly se za rychlým ziskem.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.