Modlitba s médii, 7.11.2009

Náměty k díkům

 • Celá řada zpráv o situaci v pražském Dopravním podniku (1, 2, 3, 4, 5), kterému nyní chybí asi 2,5 miliardy korun a odbory chystají stávku, mi připomněla to, jak dobře MHD v Praze funguje a jak jsem rád, že jí máme.
 • Zaměstnanci jednoho německého podniku se rozhodli souhlasit se snížením svých platů, aby pomohli firmě přežít. Jsem moc rád, že to udělali a že mají smysl pro ekonomickou realitu a pro to, že je lépe chvíli dostávat méně, ale mít práci, než s platem na původní hladině směřovat k nezaměstnanosti. Naopak mi velmi vadí občasné zprávy o zaměstnancích a odborech, kteří raději nechají směřovat firmu ke krachu, než aby se sáhlo na jejich výhody.
 • Zajímavá zpráva přišla z Afriky, kde jistý mladík uskutečnil svůj sen a sestavil několik podomácku vyrobených větrných kol a elektráren, které teď pumpují vodu a dodávají elektřinu kupř. pro dobíjení mobilních telefonů vesničanů. Možná je zajímavé přemýšlet také o tom, proč si vesničané v místě, kde skoro není elektřina, pořizují mobilní telefony, a o užitku, který jim (i nám zde) přinášejí. Johan Norberg ve své knize Globalizace mj. uvádí příklady toho, jak v Indii mobilní telefony pomáhají vesničanům k získání lepšího postavení při jednání s obchodníky, kteří od nich kupují jejich zemědělskou produkci, díky lepší komunikaci mezi vesnicemi.
 • Tříletá Natálka, popálená při letošním žhářském útoku na romskou rodinu ve Vítkově, je na tom čím dál lépe.
 • Policii v různých zemích se podařilo najít tři výrobny pervitinu a také více než 1000 ukradených kufrů.
 • Londýnské Science Museum uspořádalo hlasování, o kterém z 10 vybraných objektů z jeho sbírek (někdy jen modelů) se veřejnost domnívá, že měl největší dopad na minulost, přítomnost a budoucnost. Vyhrál lékařský rentgen, ale stojí za to si připomenout všechny navržené objekty, neboť všechny významně přispěly k životu lidstva: parní stroj, raketový motor z V2, elektrický telegraf, lokomotiva „Raketa“ George Stephensona, Ford Model T, Penicilin, jeden z prvních počítačů, (model) dvojité šroubovice DNA a návratový modul Apolla 10.
 • Kosmická sonda Messenger přináší nové zajímavé informace o Merkuru.
 • Jakkoliv jsem skeptický vůči jistým druhům obamománie, článek o tom, že jeho zvolení může být inspirací a povzbuzením pro americké černochy (a také o různých sociálních projektech v USA) mě potěšil.
 • Zajímavé bylo osobní svědectví o darování krve a kostní dřeně. Myslím, že bychom měli velmi děkovat lidem, kteří je dávají.
 • A na závěr několik optimistických zpráv z ekonomiky (1, 2, 3).

Náměty k přímluvám

 • Náměty k přímluvám tentokrát začnu zprávami o pitné vodě. Zpráva CNN hovoří o vysychání jezera Čadského jezera, které je dnes více než 5x menší než v roce 1963 a které by mohlo do 20 let zcela vyschnout, což by byla katastrofa pro miliony lidí v jeho okolí. I když u tohoto jezera jsou problémy s nestálostí hladiny časté a během 20. století již 2x téměř vyschlo, připomněl mi článek otázku dostatku pitné vody. Prosme tedy za dostatek pitné vody pro lidi i přírodu po celém světě.
 • Severní Korea podle vlastního prohlášení pokročila v obnově svých jaderných zařízení a v získávání plutonia pro výrobu dalších jaderných bomb. Prosme za svobodu a spravedlivou vládu pro tuto zemi na pokraji hladomoru, která trpí pod totalitním režimem a vydírá svět svými jadernými pokusy. (Zpráva CNN, iDnes a oficiální zpráva KCNA)
 • Írán údajně testoval pokročilou technologii potřebnou k výrobě jaderných zbraní (1, 2). Po zprávách o tom, že bude souhlasit s obohacováním svého jaderného materiálu v zahraničí, se nyní zdá, že tento návrh padl a Írán ho odmítl. Kromě toho jsme si mohli přečíst několik článků o teroristických útocích přímo v Íránu, uzavření významného íránského deníku, o oslavách 30. výročí islámské revoluce (spojených i s protivládními demonstracemi) (1, 2, 3, 4, 5) a odsouzení íráno-američana na 12 let za jejich údajné podněcování. Prosme za tuto zemi, aby v ní zavládla spravedlivá a mírová vláda a nezískala jaderné zbraně.
 • Prosme také za mír v Pákistánu a za pomoc tamní vládě v boji proti Tálibanu. Zatímco došlo k dalšímu teroristickému útoku v této zemi, pákistánská armáda oznámila, že dobyla opěrný bod vzbouřenců. Mluvčí Talibanu naopak mluví o taktickém ústupu. Mohli jsme si také přečíst o práci policistů, kterým je ze strany Tálibanu vyhrožováno.
 • Prosme také za mír v Izraeli a Palestině. Zatímco palestinský prezident Abbás se cítí frustrován americkými ústupky Izraeli, Izrael zadržel loď se stovkami tun zbraní (1, 2, 3), která směřovala do Sýrie. Izrael se domnívá, že šlo o zbraně iránské provenience a byly určeny hnutí Hizbaláh pro boj proti Izraeli. Hizbaláh to naopak odmítá.
 • A jelikož je už opravdu pozdě a mně navíc není dobře, zkrátím dnešní přímluvy do těchto bodů: Za mír v Sierře Leone, Kongu, Afghánistánu a na Kavkaze, ze ekonomickou krizi a za chudé, za boj s drogami a za zdraví.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.