Modlitba s médii, 22.11.2009

Náměty k díkům

 • Číslem jedna je pád komunismu ve Východní Evropě, jehož 20. výročí si letos připomínáme. Z mnoha různých zpráv a obrázků k tomuto výročí sem připojuji jeden jediný odkaz, odkaz na projev, který je o 2,5 roku starší, ale přesto myslím, že má hodně co říci. Zde tedy je celý projev prezidenta Reagana v Berlíně 12. června 1987:
 • 11. listopadu jsme oslavili Den válečných veteránů a média k tomu přinesla různé články, z nichž tři zde uvádím (1, 2, 3). Myslím, že to je dobrá příležitost s vděčností vzpomenout na ty, kdo bojovali za naši zemi a svobodu, i poděkovat za mír, kterému se nyní těšíme.
 • Dalšími náměty jsou různé zprávy o končící krizi v ČR (1, 2, 3) i o uzdravování německé (1, 2) a čínské ekonomiky.
 • Nakonec několik zpráv z oblasti medicíny. Jeden hovoří o úspěších v boji s malárií a získávání patřičné látky ze stromů, druhý o úspěšné léčbě malé popálené Natálky a třetí o oddělení siamských dvojčat.

Náměty k přímluvám

 • Prosme za dostatek jídla pro všechny a vymýcení hladu, kde nyní hladoví něco přes 1 miliardu lidí. Prosme i za dostatek pitné vody pro všechny.
 • Prosme za svobodu a mír pro Severní Koreu, tíženou totalitním režimem. Za uplynulých 14 dní jsme se mohli dozvědět o těžkostech uprchlíků z KLDR při zařazování se do normálního života v Jižní Koreji, o tom, že agenti KLDR unáší Číňany podezřelé z toho, že pomáhají severokorejcům utéci z jejich zbídačené totalitní země. Do KLDR také přijede americký vyslanec na dvoustranná jednání, která mají otevřít cestu k dalším šestistranným rozhovorům. Také jsme se dočetli o vyhození šéfa severokorejské televize za odvysílání několika reklam, neboť to je vnímáno jako kapitalistické.
 • Prosme za mír v Jemenu, kde pokračují boje mezi vládou a rebely (1, 2) a kde OSN varuje před šířením konfliktu do Saúdské Arábie.
 • Dva zajímavé články vyšly o situaci v Libyi (1, 2). Mohli jsme se dozvědět, že libyjské bezpečnostní síly jsou znepokojeny počtem Libyjců, kteří odchází do Alžírska bojovat na straně al Kajdy. Zároveň ale, že libyjská džihádistická organizace LIFG se rozešla s ideologií al Kajdy a odmítla násilí jako cestu k politickým cílům, kritizovala útoky na Západě a rozhodla, že zabíjení civilistů nikdy nemůže být správné z islámského pohledu. Vzhledem k vlivu, který LIFG na Blízkém východě a v Severní Africe má, si od toho lze slibovat značný vliv na zklidnění situace v této oblasti. Prosme tedy za celkové uklidnění a odstranění islámského terorismu v Libyi i ve zbytku světa.
 • Írán zřejmě odmítl obohacování svého uranu v zahraničí (1, 2), což mělo vést k tomu, aby získal dostatečně obohacený uran pro mírové účely a zároveň se odstranilo podezření, že se snaží vyrobit jadernou bombu. Ruský prezident Medveděv na to odpověděl pohrozením sankcemi. Mezinárodní agentura pro atomovou energii je také znepokojena íránským jaderným programem a zvláště nedávným odhalením dalšího budovaného jaderného zařízení a hovoří o tom, že takové jednání nevede k důvěře v čistě mírový program (1, 2, 3). Írán se také rozhodl uspořádat vojenské cvičení zaměřené na obranu svých jaderných zařízení, rozmístěných po celé zemi a dobře ukrytých pod zemí, proti leteckému úderu. Prosme za to, aby se tato země dokázala vzdát svých ambicí získat jadernou bombu a neohrožovala mír v této části světa.
 • Prosme také za mír a vítězství na Tálibanem v Pákistánu.
 • V souvislosti s ekonomikou mě zaujalo několik článků. Účetní volají po střádání místo půjčování a po jednoduchých a jasných daňových zákonech. Cca 35 milionů Američanů žije z potravinových poukázek. Vyšly také dva zajímavé články (1, 2, 3) o (ne)vlivu obrovských vládních balíčků v USA na ekonomické zotavení. Prosme za konec této krize, za ekonomické zotavení i za rozumné hospodaření – dlouhodobě udržitelné plány místo krátkodobého zisku, vyrovnané rozpočty, dobré prostředí pro podnikání atd.
 • Mám zde ještě také několik námětů k prosbám za zdraví (chřipka atd.), za lidská práva např. v Íránu, Zimbabwe nebo Barmě, či za otázky životního prostředí, ale bohužel už je nestíhám pěkně zpracovat.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.