Modlitba s médii, 5.12.2009

Další náměty k díkům i přímluvám, včetně těch ve mši svaté, inspirované zprávami v médiích za uplynulý týden.

Náměty k díkům

Náměty k přímluvám

  • I přes rezoluci Mezinárodní agentury pro atomovou energii z minulého týdne, která požaduje okamžité zastavení obohacování uranu v Kómu a výstavby případných dalších jaderných komplexů (1, 2), se Írán rozhodl schválit stavbu dalších 10 zařízení na obohacování uranu (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7). Údajně jsou potřebná pro rozvoj jaderné energetiky v této zemi, kde by Írán rád instaloval až 20GW výkonu v jaderných elektrárnách (v současné době má jeden 1GW reaktor v Búšehru, jehož zprovoznění se očekává na jaře příštího roku). Klíčové ale je, že prezident Ahmadínežád hovoří o obohacování uranu na 20%. V běžných tlakovodních reaktorech jako VVER1000 v Búšehru, se totiž používá obohacení na cca 3%. Uran obohacený na 20% a více procent se používá víceméně pouze ve výzkumných reaktorech, reaktorech s rychlými neutrony (kterých je po světě skutečně pár a rozhodně nejde o rozšířenou, komerčně používanou technologii) a speciálních reaktorech pro jaderné ponorky (viz. stránka o obohacování uranu). Jak říká článek o obohacování, pro zbraně se obvykle používá obohacení na 85% a více, ale 20% je už dostatečné. Těžko tedy prezidentu Ahmadínežádovi věřit jeho slova o mírových účelech. Je dobré připomenout také to, že Írán již nyní má k dispozici rakety schopné zasáhnout Izrael a jihovýchod Evropy. Prosme za Írán, aby se vzdal svých jaderných ambicí (podobně jako to kdysi dokázala Jihoafrická republika, která zničila svůj již existující jaderný arzenál) a přestal ohrožovat a vydírat svět okolo sebe.
  • Prezident Obama představil strategii pro Afghánistán. Její klíčové body jsou: zabránit al-Kajdě, aby v Afghánistánu znovu získala bezpečnou základnu, obrátit postup Tálibanu a posílit afghánskou vládu a bezpečnostní síly. USA tedy do Afghánistánu vyšlou dalších 30 tisíc vojáků, ostatní státy NATO pak celkem 7000 (1, 2). Část jednotek by měla pomoci s výcvikem vlastním afghánských bezpečnostních sil a Obama doufá, že stahování Američanů začne v roce 2011. Zároveň bude snaha budovat různé věci na pomoc Afgháncům, zejména zemědělství, a bojovat proti korupci, která je v této zemi velmi rozšířená. USA také podpoří integraci Tálibanců, kteří se rozhodnou složit zbraně, a pomůže s budováním funkčního justičního systému. USA také pomohou Pákistánu v boji s různými bojůvkami na hranicích mezi Afghánistánem a Pákistánem. Frances Townsend k tomu ve svém komentáři dodává, že potřeba jsou nejen vojáci, ale také civilisté, kteří by pomáhali s rekonstrukcí země a budováním normálně fungující společnosti. Zároveň je velmi důležité bojovat proti Tálibanu a al-Kajdě také v Pákistánu, který je jejich činnostmi dosti ohrožen. Potlačení Tálibanu v Afghánistánu je důležité i pro úspěch v Pákistánu. Fareed Zakaria poskytl zajímavý rozhovor, v němž všechny shora uvedené věci rozebírá, včetně toho, že někteří se již obávají o pákistánské jaderné zbraně. Prosme za situaci v Afghánistánu a Pákistánu, aby skutečně došlo k míru, odstranění hrozby terorismu a rozvoji těchto zemí.
  • Po zkušenosti s různými lidmi, kteří strkají hlavu do písku a myslí si, že mezinárodní terorismus se ČR netýká a je to jen problém Američanů, považuji za vhodné sem dát odkaz na dva články (1, 2) o tom, jak za Saddáma Husajna iráčtí agenti plánovali útok na rádio Svobodná Evropa v Praze. A zároveň také na diskuse o tom, jak nasazovat naše vojáky v zahraničí (1, 2, 3, 4) a odmítání účasti v Afghánistánu ze strany KSČM a ČSSD. Souhlasím se slovy Cyrila Svobody v prvním z těchto článků, že zahraniční mise přispívají k bezpečí obyvatel České republiky a dobré pověsti naší země. Prosme za bezpečí našich vojáků v zahraničí i za to, abychom nestrkali hlavu do písku, neměnili krátkodobé politické cíle za dlouhodobou strategii a dokázali vidět, že se nás týkají i věci na druhém konci světa. A snad také za to, abychom nezapomněli, jak důležité pro nás byly západní vysílačky a jiná pomoc v dobách totality zde.
  • V Súdánu pokračují různé boje na jihu země i v Dárfúru (1, 2). Prosme za mír v této zemi.
  • Prosme za mír také v Somálsku, které je dlouhodobě zmítáno občanskou válkou, kde stát fakticky nefunguje a kde nyní došlo k sebevražednému útoku na vládní činitele (1, 2, 3).
  • Prosme také za mír na Blízkém Východě, kde v Sýrii došlo k útoku na autobus s šiítskými poutníky a kde se Izrael silně ohradil proti nejnovějším mírovým snahám EU.
  • Srbsko varovalo, že případné uznání nezávislosti Kosova by mohlo podpořit separatistické tendence v jiných zemích.
  • V KLDR došlo k měnové reformě, která okradla spoustu lidí o jejich peníze a je možná namířená k likvidaci rodících se trhů, které KLDR částečně povolila kvůli boji s hladomorem. Prosme za svobodu a dobrou a spravedlivou vládu pro tuto zbídačenou a totalitní zemi.
  • Venezuela zavřela několik bank, nad kterými předtím převzala kontrolu. Tato země dlouhodobě znárodňuje průmysl, omezuje média a vůbec buduje „světlé zítřky.“ Prosme za tuto zemi, aby nepropadla zlu komunismu a socialismu a zůstala mezi demokratickými zeměmi.
  • Na poli ekonomiky je závažnou zprávou žádost dubajských firem o odložení splatnosti pohledávek za cca 80 miliard USD, která poněkud šokovala trhy (1, 2), které se ale mezitím snad uklidnily. Na poli domácím pak otázka deficitu státního rozpočtu za tento i příští rok, kde bych rád upozornil na článek o tom, že zvyšování zadlužení je hrozbu pro stát, i na slova Miloše Zemana o tom, že růst deficitů v době konjunktury od roku 2003 za vlád ČSSD byl ekonomický zločin, že je třeba snižovat sociální výdaje a že za rekordními schodky je i politika ČSSD (1, 2). Prosme za cestu z krize, ale také a především za rozumné hospodaření, které by nestálo na obrovských dluzích a tištění dalších peněz na stimulační balíčky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.