Modlitba s médii, 13.12.2009

Náměty k díkům

Náměty k přímluvám

 • Na světových trzích stoupá cena rýže – za poslední měsíc vzrostla o 30% a je více než dvojnásobná oproti začátku letošního roku. Je to důsledek prvního poklesu v její produkci za posledních pět let kvůli velkému suchu v Indii. Odhad produkce rýže je o 5 milionů tun menší než poptávka a zásoby jsou již nyní malé. Vznikají tak obavy z panické reakce vlád, která by vedla k dalšímu nárůstu cen. Prosme za dostatek dostupného jídla pro lidi v jihovýchodní Asii.
 • Dva články (1, 2) mi připomněly probíhající konflikty v Súdánu, jednak potíže v Dárfúru, jednak konflikt mezi jihem a severem země. Prosme za mír v Súdánu.
 • Americký vyslanec Bosworth se vrátil ze Severní Koreje, kde byl na dvoustranných jednání mezi KLDR a USA o návratu KLDR k šestistranným jednáním o jejím jaderném programu. KLDR tyto rozhovory opustila v dubnu na protest proti kritice jejího jaderného programu po úspěšném testu jaderné bomby. Není zcela jasné, o co KLDR jde, zda o získání času pro znovuzprovoznění svého jaderného komplexu v Jongbjonu nebo o cestu z ekonomické izolace – o průběhu jednání Stephena Bosworthe jsme se mohli dočíst pouze to, že bylo úspěšné.
 • V Iráku došlo k dohodě na volebním zákoně, který předtím jeden z viceprezidentů vetoval, neboť dával malé zastoupení iráckým uprchlíkům, z nichž mnozí jsou sunnité. Zároveň byl stanoven termín voleb na 6. nebo 7. března. Krátce poté došlo k velkému útoku v Bagdádu, při němž zahynulo 127 lidí a 448 bylo zraněno a k němuž se přihlásila al-Kajdá. Prosme za mír v této zemi, kde poslední dobou výrazně klesá počet násilností a vzniká duch irácké národní jednoty, a za to, aby teroristé nedokázali tento trend zvrátit. Prosme také za to, aby po stažení amerických vojáků nezmizela ze zraku mezinárodního společenství a aby se našlo dostatek peněz na pokračování mnoha důležitých projektů, které jsou nyní financovány z amerického vojenského rozpočtu.
 • Pákistánský Tálibán sdělil, že jejich organizace navzdory vládní ofenzivě neztrácí morálku, její vedení je  v bezpečí a čekají na leden a sníh, aby zahájili ofenzívu, neboť v zimě jsou silnější. Mezitím v Pákistánu došlo k několika teroristickým útokům (1, 2, 3), k části se přihlásil Tálibán. Prosme za Pákistán, aby se mu podařilo zvítězit v boji s Tálibánem.
 • Gen. Stanley McChrystal, velitel amerických sil v Afghánistánu, sdělil v interview, že bojovníci Tálibánu v Afghánistánu jsou již unaveni boji a zatlačováni spojeneckou ofenzivou zpět a mnozí již učinili nabídky k míru s vládou. Zároveň prohlásil, že situace v Afghánistánu je klíčem i pro stabilitu a budoucnost Pákistánu a že vojenskou definicí porážky není zničení protivníka, ale zabránění protivníkovi v dosažení jeho cílů. Toho by spojenci rádi dosáhli tím, že zabrání Tálibánu v přístupu k afghánské populaci, aby ji nemohli nutit ke svým cílům, získávat od ní daně a rekruty. To se má stát pomocí bezpečnostních zón, které postupně budou zabírat více a více území.  Také je snaha zvýšit platy pro afghánské bezpečnostní síly, aby nebyly placeny hůře než bojovníci Tálibánu. Generál David Patraeus, další z vysokých amerických velitelů, řekl, že výsledky plánovaného  zvýšení počtu sil v Afghánistánu bude možné hodnotit až v prosinci 2010 a že na jaře a v létě pravděpodobně naopak dojde ke zvýšení počtu násilností jako reakci na ně. Afghánský prezident Karzáí také řekl, že jeho země bude potřebovat trpělivost, pokud nebude v roce 2011 (plánované datum stažení amerických sil, i když nyní vysvětlováno jako pokles) připravena převzít kontrolu nad vlastní bezpečností. Zároveň chce snižovat korupci a byrokracii a zlepšit soudní systém a vládu zákona. Prosme za tuto zemi, aby v ní zavládl mír a spravedlivá vláda.
 • Prosme také za Čínu, kde politika jednoho dítěte vede k mnoha potratům i případům jako je pokus o zabití dítěte. Prosme ale i za prostředky, jak důstojnými a humánními prostředky regulovat velikost populace (nejen) této země.
 • Na poli ekonomiky jsme se mohli dočíst, že islandská ekonomika, jedna z těch nejvíce zasažených krizí, se dále propadá. Ukrajina požádala MMF o 2 miliardy USD nouzové půjčky na boj s krizí. Po problémech v Dubaji (1, 2), kde nedávno společnost Dubai World požádala o odklad splácení cca 80 miliard dolarů dluhů, se do potíží dostává Řecko (1, 2, 3), kterému agentura Fitch snížila rating na BBB+ s negativním výhledem a kde došlo k výraznému poklesu na burzách. Řecko letos čeká deficit rozpočtu 12,7% HDP a celkové zadlužení přesahuje 100% HDP. Článek na serveru iDnes.cz hovoří o vážných ekonomických potíží Kalifornie. Irsko se bude snažit ušetřit na platech ve státní správě. Čína se snaží brzdit rostoucí realitní bublinu v této zemi zaváděním daní při prodeji nemovitostí. Mohli jsme se dočíst, že ekonomický růst v Nigérii ponechává staré lidi stranou. Server iDnes.cz přinesl zajímavý článek o vlivu nízkých úrokových sazeb na vznik krizí. Přes dva články (1, 2) o klesajícím optimismu jsme se ale mohli dozvědět, že údaje OECD ukazují na pokračující oživení. Prosme i za světovou ekonomiku, aby se vzpamatovala z krize, za její trvale udržitelný růst a moudré hospodaření, které by nebylo založeno na stále rostoucích deficitech rozpočtů a zadlužování.
 • Prosme za dodržování lidských práv v Íránu, na Kubě, v Barmě a v KLDR.
 • Prosme za naše životní prostředí a za jeho ochranu. K tomuto tématu přidám jeden odkaz na současnou konferenci o změnách klimatu v Kodani, na úbytek pralesů a na problémy, které vyvolávají větrné elektrárny a hlavně současná politika nuceného výkupu veškeré jimi produkované energie v rozvodné síti. Prosme za to, abychom nejen poznali skutečná rizika a skutečné problémy, ale také přijímali technicky a ekonomicky reálná řešení a nenechali tyto otázky zpolitizovat.
 • Na poli katastrof vede požár v klubu v ruském Permu, kde oheň odřízl únikovou cestu a následně uhořelo a otrávilo se dýmem 145 lidí. Výbuch v tureckém dole také zabil 19 horníků. Prosme za oběti těchto neštěstí a jejich blízké, i za bezpečnost klubů a dolů do budoucna – ukazuje se např., že dotyčný klub měl nedostatky v požární bezpečnosti a fungoval s padělaným povolením. Prosme také za lidi postižené hustým sněžením ve Spojených státech a Rusku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.