Modlitba za svět, 3.1.2010

Náměty k díkům

Náměty k prosbám

  • Prosme za svobodu a spravedlivou a mírovou vládu pro Severní Koreu a za spásu těch, kdo slouží stávajícímu režimu. KLDR v novoročním prohlášení (1, 2, 3) hovoří o touze po míru na Korejském poloostrově a jeho jaderném odzbrojení a je to vnímáno jako možný pozitivní signál, že se vrátí k šestistranným rozhovorům, ale KLDR také velmi často pracuje způsobem udělat průšvih (vloni to byl úspěšný test jaderné bomby a částečně úspěšný test mezikokontinentální rakety), odejít z jednání, vrátit se výměnou za různé přísliby, udělat další průšvih. Také stojí za připomenutí prosincové zadržení severokorejského letounu s 35 tun zbraní, které pravděpodobně směřovaly do Íránu (1, 2, 3).
  • Co se týče Íránu, za nejvážnější považuji zprávu o výsledcích izraelských válečných her (česky zde) při nichž „došlo“ k útoku na íránské jaderné zařízení, ale ani toto nepostačilo ke vtažení USA do boje s Íránem, takže Izrael vyšel jako poražený. Útok sám pak mohl íránský jaderný program, který je v Izraeli vnímán jako životní ohrožení, pouze pozdržet a navíc vystavit Izrael a USA nebezpečí odplaty ze strany proíránských hnutí Hizballáh a Hamás. Dále jsme se dozvěděli, že Írán plánuje v únoru či březnu vypustit umělou družici. Vypouštění umělých družic je věc, která současně demonstruje vojenské schopnosti raket a pomáhá i vojenskému raketovému programu či spíše naopak – i americké kosmické rakety byly původně vojenské. Koncem prosince se také sešli stálí členové Rady bezpečnosti OSN a Německo, aby projednali co dál v případě, že Írán neodpoví na otázky ohledně svého jaderného programu do konce roku a nepřijme možnosti obohacování uranu v zahraničí. Dohodli se, že v tomto případě bude čelit zvýšenému tlaku. Írán místo toho přišel s vlastním návrhem, jehož detaily zatím nebyly zveřejněny. Objevila se také zatím nepotvrzená zpráva, že Írán se v rozporu se sankcemi OSN během několika týdnů pokusí dovézt 1350 tun uranu z Kazachstánu. Mohli jsme si také přečíst slova prezidenta Ahmadínežáda o tom, že nedávný dokument o íránské jaderném programu je prý pouze americký podvrh (1, 2) a Írán jaderné zbraně nevyvíjí.
  • Nedávno jsem tu také dával odkaz na článek o obavách ze závodů v jaderném zbrojení okolo Perského zálivu, pokud Írán získá bombu. Článek hovořil o možné snaze okolních států získat ne přímo vojenské technologie, ale jadernou expertizu a co nejvíce zkrátit cestu k případné výrobě bomby. Nyní tedy přišla zpráva o tom, že jihokorejské firmy vyhrály tendr na výstavbu 4 jaderných bloků po 1400MW ve Spojených arabských emirátech. Je ale třeba říci, že Emiráty neplánují samy vyrábět a obohacovat palivo, ale dovážet již hotové. Myslím, že je velmi vhodné prosit za to, aby se Írán dokázal tohoto programu vzdát, přestal vyhrožovat Izraeli, podporovat mezinárodní terorismus a aby vůbec v celé oblasti zavládl mír.
  • Vážné zprávy přišly také z Jemenu, kde již dlouho povstalci bojují s vládou. Do konfliktu je zatažena již i Saúdská Arábie, která se snaží povstalce udržet mimo své území a nedávno proti nim podnikla útok. V prosinci jemenské síly zaútočily na setkání vyšších operativců al-Kajdy a asi 30 jich zabily. 28. prosince se pak Nigérijec, jehož náboženského fanatismu se obávala i jeho bohatá bankéřská rodina (1, 2, 3), pokusil odpálit bombu na palubě letadla (1, 2, 3). Za alarmující považuji zprávu, že jeho náboženský zápal se prohloubil v Londýně, ne kdesi na Blízkém východě. Následně jsme se mohli dočíst o již rok trvající zpravodajské, materiální a výcvikové pomoci USA Jemenu v boji pro al-Kajdě a také opakovaná slova o tom, že právě Jemen je teď oním bezpečným místem pro úkryty al-Kajdy (1, 2, 3). Dále i několik článků o této problematice a otázce třetí fronty v boji proti terorismu (1, 2, 3)  a o dalším útoku jemenských sil na základnu al-Kajdy a zatčení jednoho z jejích čelných činitelů. Mohli jsme si také přečíst několik zajímavých článků o vývoji situace (1, 2, 3, 4, 5).
  • The Times zveřejnily několik velmi zajímavých článků o situaci v Somálsku (1, 2, 3, 4), která je dlouhodobě katastrofální – stát prakticky neexistuje, země se zmítá v občanské válce nebo je ovládána islámskými extremisty a stává se základnou teroristů. Prosme i za mír v této zemi, za nastolení dobré vlády v ní a řešení jejích dlouhodobých humanitárních potíží.

Tím dnešní náměty k přímluvám končí, přestože v RSS čtečce mám ještě celou řadu zajímavých zpráv, která ale bohužel již nestíhám zpracovat.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.