Modlitba za svět – co dál?

Je to již skoro rok, co se zabývám vytvářením modliteb za svět. Začalo to v zimě 2009 na žádost kněze, který mě doprovází, a bylo rozesíláno mailem dvěma odběratelům. Od června 2009 pak pod různými názvy vychází formou blogu. Původní verze obsahovala jen náměty k přímluvám, nové verze obsahují již i náměty k díkům.

Myšlenka, která stojí za modlitbou za svět, je velmi prostá: všímat si potřeb světa a předkládat je Bohu. Zároveň si všímat i toho, co od Boha dostáváme skrze svět okolo nás – děkovat za to, jak roste obilí na polích, za nové objevy v medicíně, za to, co se podařilo v různých oblastech života. Jsem přesvědčen, že žádná část lidského života by neměla být vynechána z přímluvné modlitby. Cílem těchto přímluv není nahradit naši aktivitu modlitbou – naopak, mám dojem, že já osobně jsem člověk, kterému velmi záleží na osobní aktivitě. Myslím si ale, že bychom měli být aktivní jak vlastními činy, tak modlitbou. Dělat naši činnost ve spojení s Hospodinem, modlit se za věci, na kterých nám záleží. Pro mnoho z těch věcí navíc stěží mohu udělat něco více než se modlit, přesto je ale považuji za velmi vážné. Co například mohu udělat pro lidi v Severní Koreji? Nevnímám však modlitbu jako poslední útočiště, spíše jako něco, do čeho mám svěřovat všechno své konání a všechny své starosti. Myslím si, že velmi potřebujeme umět se modlit za svět. Všímat si jeho potřeb a provázet ho v našich modlitbách.

Články zde zveřejňované jsou takovým pokusem. Je to přehled zpravodajství a zároveň výzva k modlitbě. Modlitbě, která vidí problémy a snad i navrhuje nějaká řešení, ale která uznává, že tím konečným Vládcem je Hospodin. Moje články mají být inspirací – člověk si něco z jejich obsahu vybere a za to se pak modlí nebo to např. nějak zapracuje do přímluv ve mši svaté. Není to text, který se má celý přečíst v kostele, ale inspirace k vnímání potřeb světa, vlastní modlitbě a vlastní formulaci proseb. A zároveň mají sloužit i pro informování čtenářů. Myslím si, že pěkně zpracovaný přehled zpráv může být cenná věc, přestože já sám jako programátor jsem prakticky ve všech těchto oblastech laik.

Pokusím se zde nyní objasnit, jak modlitby vznikají. Základem je odběr zpráv z několika serverů – CNN, Wall Street Journal, The Times, iDnes.cz, iHned.cz, Pravda.ru, Gazeta.ru. Zprávy se automaticky stahují do RSS čtečky a já je pak jednou za týden projdu, vyberu, co mě zaujalo a to pak zpracuji do těchto článků. Počet zpráv za týden je enormní a pohybuje se okolo 1500 zpráv. Z těchto 1500 zpráv naprostou většinu smažu jen na základě titulku. Ke čtení zbude asi 50 zpráv z několika oblastí. Jsou to: církev, díky, ekonomika, katastrofy, kriminalita, lidská práva, mír, politika, potraviny, rodina, vzdělání a boj s hloupostí, zdraví a životní prostředí. Všechno toto zpracování zabere veliké množství času – od čtyř hodin více, stalo se, že to bylo i osm hodin. Často tedy skončí tím, že ho někde useknu, takže poslední dobou vychází především náměty k díkům a prosby za mír a mezinárodní bezpečnost, občas za ekonomiku a málokdy za něco jiného.

Tato má snaha nyní stojí na určitém rozcestí, které je dáno jednak její velikou časovou náročností, jednak určitými problémy se zdravím na mé straně. Rád bych v tomto projektu pokračoval, ale myslím, že bude potřebovat jisté změny. Mám určitou představu o jeho nové podobě, ale zatím ji zde nechci uvádět. Rád bych ale vás všechny poprosil o modlitbu za dobré rozhodnutí, co s projektem dál, za moje zdraví a případně i za vyjádření názoru na tento projekt v komentářích pod článkem nebo zasláním mailu na adresu bolek zavináč bolekvrany tečka cz. Díky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.