Modlitba za svět, 10.1.2010

Náměty k díkům:

Náměty k přímluvám:

  • Přestože o KLDR kupodivu nevyšly žádné zprávy, myslím, že bychom měli prosit za tuto zemi, zbídačenou totalitním režimem, v níž nyní zřejmě nastala tvrdá zima (jak tam bývá) a kde dlouhodobě vázne zásobování potravinami atd. Prosme především za spravedlivou a mírovou vládu místo totalitního režimu a také za to, aby běžní lidé přežili tuto zemi a země se dokázala vzdát svých jaderných zbraní, které již dvakrát úspěšně vyzkoušela.
  • Ohledně Íránu jsme se mohli dočíst především zprávu, podle níž se izraelský generál Uzi Eilam domnívá, že Írán může mít jadernou bombu nejdříve za sedm let a ne již tento rok, jak se obvykle tvrdí. Zároveň se v tomtéž článku dočteme, že právě tento generál byl proti izraelskému útoku na irácky jaderný reaktor v roce 1981.  Především se v něm ale píše o tom, že Izrael připravuje možný útok proti íránským jaderným zařízením a že toto je míněno především jako varování pro Američany, neboť bez jejich účasti a rozsáhlé kampaně nelze íránský jaderný program významně zasáhnout. Americký generál Petraeus mezitím hovořil o vytváření blíže neurčených plánů pro nepředvídané události ohledně íránského jaderného programu. Také jsme se mohli dočíst, že již před dvěma či třemi měsíci zřejmě švýcarská firma zastavila dodávky benzínu do Íránu. Írán je  významným sice producentem ropy, ale nemá dostatek rafinérií a tak musí až 40% ropných produktů dovážet.
  • Z Iráku, v němž se situace za poslední rok a půl dosti uklidnila, násilí výrazně pokleslo a dokonce se objevil národní duch, přišly jen dvě zprávy o menších teroristických útocích (1, 2). V Iráku se 30. ledna tohoto roku mají uskutečnit volby; prosme tedy za jejich dobrý průběh, dobrý výsledek i za to, aby se různými teroristickými útoky nepodařilo situaci v této zemi destabilizovat.
  • Z Afghánistánu a Pákistánu přišly především zprávy o zabití 7 špičkových agentů CIA a jednoho jordánského agenta (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7), k němuž se přihlásila al-Kajdá a po kterém následovala krátká zpráva o tom, že CIA je chycena v tajemné a špinavé válce na  pákistánsko-afghánském pomezí. Americký generál Michael Flynn, který je nejvyšším americkým zpravodajským důstojníkem v Afghánistánu, později kritizoval kvalitu práce tajných služeb, které se příliš soustředí na skupiny vzbouřenců, ale neumí odpovědět na otázky o prostředí, v němž Američané působí, a lidech, které se snaží přesvědčit (1, 2). Nakonec jsme se mohli dočíst varování, že Američané by měli tento rok v Afghánistánu počítat až s 500 raněnými a mrtvými měsíčně. Je dobré si to uvědomit již teď na začátku zvyšování přítomnosti, na které zřejmě budou vzbouřenci reagovat. Mohli jsme si také přečíst zprávu o centru, v němž Tálibánci vymývali mozky dětem mezi 12 a 18 lety a dělali z nich své bojovníky, o zatčení pěti Američanů (!) – muslimů, podezřelých z plánování teroristických útoků v Pákistánu a nakonec o útoku tamtéž, který si vyžádal 99 mrtvých.
  • Největší množství zpráv se týkalo Jemenu. Možná mnohem zajímavější než různé konkrétní zprávy (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10), z nichž vyjímám, že USA nebudou do Jemenu posílat vojáky, bude shrnutí pěti článků o Jemenu z The Times (1, 2, 3, 4, 5). Především, hrozba terorismu v Jemenu není nic nového a Jemen byl na mapě teroru již před 11. září 2001, jen je to věc o které se dosud z různých taktických důvodů nemluvilo a nikdo si nepřál další frontu války proti terorismu. Tento stát je nyní jeden až tři roky od úplného ekonomického kolapsu, kterážto hrozba je výsledkem desítek let korupce a špatné vlády, jehož výsledkem je obrovská chudoba. Navíc je zmítán dvěma konflikty se vzbouřenci, na severu a na jihu země. Jih by rád viděl nezávislost na severu. Podle bývalého experta Světové banky je to ale především hrozba ekonomického kolapsu, co je největším problémem, ne konflikty. Tento měsíc se bude v Londýně konat konference, která může být jednou z posledních příležitostí Jemen zachránit a na níž bude třeba tlačit na tamní vládu, aby řešila ekonomické problémy své země. Prosme tedy za Jemen, aby se ho podařilo zachránit.
  • Další zprávy přišly ze Somálska, další země v rozkladu, kde boje mezi různými skupinami ohrožují distribuci jídla asi jednomu milionu hladovějících a kde výkupné za unesené lodi podporuje nelegální ekonomiku. Zároveň OSN uvalila sankce na Eritreu, stát sousedící se Somálskem, který zásobuje tamní islámské bojovníky zbraněmi a který už od svého získání nezávislosti v roce 1993 je obviňován z destabilizace této oblasti (1, 2).
  • Ze Súdánu přišla zpráva o tom, že potřebuje pomoc, aby se vyhnul dalšímu kolu války mezi severem a jihem země, která by ohrozila i pomoc v Dárfúru.
  • Na závěr ještě krátký článek, který se zmiňuje o tom, že problematika boje s terorismem do značné míry pochází právě z oblasti Afrického rohu.

Je jistě mnoho dalšího, za co se modlit, ale zjišťuji, že opravdu nestíhám napsat vše, co bych chtěl. Jak jsem psal již v článku Modlitba za svět – co dál?, je vyrábění takovýchto přehledů dosti náročná práce.  Zpracoval jsem tedy alespoň témata díků a míru a u nich pravděpodobně do budoucna zůstane. Moc rád bych ale, aby do přehledů zpráv a věcí  k modlitbě patřila i další témata (církev, ekonomika, katastrofy, kriminalita, lidská práva, politika, potraviny, rodina, vzdělání a boj s hloupostí, zdraví a životní prostředí). Prosím tedy ty, kdo by byli ochotni pomoci s jejich přípravou, aby se mi ozvali mailem na bolek zavináč bolekvrany tečka cz. Díky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.