Modlitba za svět, 17.1.2010

Náměty k díkům:

 • Za prvním námětem není žádná konkrétní zpráva z médií, ale leží mi na srdci již dlouho. Je jím ono úžasné zvýšení produktivity zemědělství, díky němuž Západ již dlouho nepoznal hlad a díky kterému se dokážeme nejen uživit, ale dokonce mít nadbytek potravin pro širokou veřejnost.
 • Uprostřed různých zpráv o katastrofě na Haiti mě potěšila zpráva o tom, co naopak funguje. Je jistě mnoho organizací, které se této pomoci účastní, ale citovaný článek mluví o pomoci amerických ozbrojených sil, které mj. zprovoznily letiště a řízení letového provozu na něm, což je důležité pro dopravu další pomoci, a které vyslaly tisíce vojáků ku pomoci. A v dalším článku o probíhající pomoci jsme se mohli dočíst, že i Kuba nabídla svůj vzdušný prostor pro americká letadla, převážející zraněné.
 • Připomenu málo známý fakt, že také Indie a Čína mají vlastní kosmický program a Indie nyní vyslala několik sond ke studiu zatmění Slunce. Indický kosmický program je značně aplikovaný a i zemi jako Indie přináší kosmické lety řadu věcí důležitých pro její hospodářství a např. vzdělávání obyvatel. Myslím, že bychom měli děkovat i za mnohá dobra, kterými kosmické lety proměnily naše životy – předpovědi počasí, telekomunikace, hledání nerostných zdrojů, navigace, systémy pro tísňová volání na moři, rozšíření vědeckých obzorů, … A nakonec i uvědomění si krásy a křehkosti naší planety.
 • Ministr financí Janota chce prověřit odbornost politiků ve státních firmách.
 • Google se v důsledku nedávných útoků na emailové schránky aktivistů rozhodl, že v Číně buď přestane provádět cenzuru, nebo z Číny odejde.
 • V Mexiku byl zadržen jeden z hlavních překupníků drog, který je mj. obviněn z 300 vražd.
 • Britští vědci nalezli techniku, která by mohla pomoci dříve diagnostikovat Alzheimerovu chorobu a především by mohla pomoci lépe zkoumat odezvu choroby na nové léčebné postupy a tak přispět k vývoji léčby.
 • A z oblasti archeologie přišly zprávy o tom, že izraelští archeologové objevili v Tel Avivu budovu starou 8000 let (1, 2) a u egyptských pyramid byly objeveny hroby dělníků, kteří je stavěli, což svědčí pro to, že byly postaveny svobodnými lidmi  a ne otroky.

Náměty k přímluvám:

 • Severní Korea dala jako podmínku svého návratu k šestistranným rozhovorům o svém jaderném programu to, aby nejprve byly zrušeny sankce OSN, které na ni byly uvaleny po posledním jaderném testu na jaře loňského roku. Zároveň znovu požádala o uzavření mírové smlouvy – korejská válka skončila v roce 1953 pouze příměřím, ne mírem, a technicky vzato je KLDR dodnes ve válce. Američané ovšem podmiňují uzavření takové smlouvy tím, že se nejprve vzdá svého programu jaderných zbraní. KLDR je také známá tím, že se snaží získat ústupky za sliby návratu k jednáním, jen aby o něco později znovu porušila pravidla hry. Prosme za tuto totalitní zemi, aby v ní zavládla spravedlivá a mírová vláda, která by ji vyvedla z izolace a poskytla tolik potřebnou pomoc a rozvoj jejímu zbídačenému obyvatelstvu. Prosme také za to, aby toto obyvatelstvo přežilo zimu, i za spásu jejích vládců.
 • Saúdskoarabské síly zabily na svém území až několik set šiítských povstalců poblíž hranice s Jemenem (1, 2), zatímco jemenské síly útočily na jejich postavení na severu Jemenu. Na saúdskoarabský útok reagoval také íránský prezident Íránu Ahmadínežád, který prohlásil: „Pokud by jen malá část zbraní použitých Saúdskou Arábií byla použita ve prospěch Gazy a proti sionistickému režimu, již by v tomto regionu nebyly žádné známky sionistického režimu.V tomtéž článku The Times napsaly, že Jemen se domnívá, že Írán podporuje šiítské povstalce, a že existují obavy, aby tento konflikt nepřerostl v konflikt mezi Íránem a Saúdskou Arábií. Rovněž přinesly varování, že do Jemenu proudí egyptští a saúdskoarabští džihádisté z Pákistánu a Afghánistánu a že dochází ke spolupráci mezi šiítskými rebely, jižními separatisty a al Kajdou, přestože mají zcela odlišné ideologie. V dalším článku jsme se mohli dočíst, že velmi vlivný šejk Abdul Majid Al Zindani, kterého Američané a OSN viní z podpory terorismu a spojení s al-Kajdou, se nechal slyšet, že mu nevadí boj proti al-Kajdě ani američtí poradci při výcviku jemenských sil a bezpečnostní spolupráce, ale že cizí vojáci nesmí vstoupit do Jemenu. Jemen vyhlásil al-Kajdě válku, ale skupina islámských duchovních varovala, že vyhlásí svatou válku, pokud do Jemenu vstoupí zahraniční vojáci (1, 2). Jemenský prezident ovšem vyjádřil ochotu k jednáním, pokud bojovníci al-Kajdy složí zbraně. Jemenské síly také vyjednávají podmínky pro vzdání se Anwara al-Awlakího, významného klerika. A nakonec jsme se mohli dočíst, že existuje blíže neurčená hrozba jemenské al-Kajdy vůči USA. Prosme za mír v této zemi a také za dobrou fungující vládu a její ekonomický rozvoj. Prosme také za výsledky konference, která se má tento měsíc konat v Londýně a která by mohla pomoci Jemen zachránit od hrozící krachu a rozpadu.
 • Turecko se na pokusí využít své pozice, aby vyjednalo mír s Tálibánem a jeho zapojení do obnovy Afghánistánu. 25. ledna se v Istanbulu uskuteční setkání afghánského a pákistánského prezidenta, kteří by měli mj. jednat o stabilizaci jejich hranice, která je nyní velmi nebezpečným územím. Mezitím ovšem panují obavy z možného útoku Tálibánců na pákistánská jaderná zařízení s cílem získat některé z jejich cca 80 jaderných bomb, či z radikalizace lidí, kteří na bombami mají kontrolu. Přestože v Pákistánu jsou teroristické útoky Tálibánu nyní velmi časté a Pákistán sám s tímto teroristickým hnutím bojuje velmi intenzivně, mnozí jako hlavního nepřítele vnímají Američany. Mohli jsme se také dozvědět, že v Afghánistánu stoupl počet civilních obětí a to především kvůli vzbouřencům – naopak počet civilních obětí koaličních sil klesl (1, 2). Zajímavé jsou také optimistické výsledky průzkumu veřejného mínění v Afghánistánu. Prosme za stabilizaci těchto zemí a za to, aby se teroristé nezmocnili jaderných zbraní.
 • Krátký, ale alarmující článek vyšel o přítomnosti al-Kajdy ve Velké Británii, která nyní má nejvyšší počet sympatizantů s al-Kajdou ze zemí Západu. V UK jsou již i děti pod 10 let připravovány pro džihád. Prosme za nás na Západě, abychom dokázali odolat.
 • V Nigérii došlo k útoku na ropovod.
 • Celá řada článků vyšla o náboženských nepokojích v Malajsii, kde dochází k útokům mezi muslimy a křesťany (1, 2, 3, 4, 5)
 • Co se týče zemětřesení na Haiti, myslím, že již byla napsána celá řada článků a výzev k pomoci atd. a není třeba je duplikovat. Proto sem spíše dám několik odkazů na články o historii Haiti (1, 2, 3) a o tom, že tento stát je v katastrofálním stavu a hluboké chudobě již dlouho, ne jen teď po zemětřesení, a na jednu velmi vážnou zprávu, že totiž zemětřesení zničilo i přístav v Port-au-Prince a poškodilo letiště. Zatímco letiště již funguje, o přístavu nemám další zprávy. Prosme za Haiti, ale nezapomeňme na ně ani poté, co zprávy o Haiti zase zmizí.
 • A nakonec na poli lidských práv článek o obchodu s lidmi v Mexiku a novodobém otroctví.

1 thought on “Modlitba za svět, 17.1.2010

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.