Náměty k přímluvné i děkovné modlitbě za svět, inspirované zprávami v médiích. Jako obvykle nestíhám, proto dnes jen dosti stručně.
Náměty k díkům:
- Velikým námětem k díkům mohou být různé pokroky v medicíně, které jsme udělali – ať už zlepšení hygieny, objevy diagnostických metod (RTG, CT, MR, rozbory krve, …), účinných léků atd. Bohu díky za ně.
- Z Haiti přichází i různé zprávy o pomoci, která je této zemi poskytována. Děkujme např. za ní. K tomuto tématu lze jistě nalézt mnoho a mnoho zpráv; dám sem jen odkaz na různé zprávy o pomoci mého oblíbeného námořnictva.
- Kontrola magistrátu zjistila, že pražští taxikáři už téměř nepodvádí.
- Nový počítač v ČHMÚ pomůže zlepšit předpovědi povodní apod.
Náměty k přímluvám:
- V první prosbě se vrátím k díkům za pokroky v medicíně a přidám jeden svůj pocit – v záplavě různých esoterických praktik, názorů a publikací, které vídám okolo sebe, si kladu otázku, zda se neblížíme k bodu, kdy se budeme muset rozhodnout, kterému bohu chceme sloužit. Zda Hospodinu, Bohu zástupů, který se zasazuje a pečuje o svůj lid mj. tím, že od Něj pochází stvoření, věda a v konečném důsledku i všechny ty krásné objevy a vynálezy, které nám usnadňují život, nebo modlám různých esoterických teorií – teorií, které jsou modloslužebné a pavědecké zároveň a jejichž bohové jsou jen nemohoucími lidskými výtvory, které nemohou pomoci, nemohou zachránit a jsou jen trouchnivějícími kusy dřeva podobně jako babylónské modly, o nichž hovoří 6. kapitola biblické knihy Báruk, či jsou dokonce působením zlého ducha. Co si vyberete – antibiotika nebo kroužení kyvadélkem nad vaší fotografií? Máme příležitost se rozhodnout mezi Živým Bohem, od Nějž pochází věda a pokrok naší civilizace, a nemohoucími modlami, které současně vedou k pavědeckému a fyzicky neúčinnému chápání světa a které vedou také zpět do otroctví nemocí a dřiny. Prosme za to, abychom se rozhodli pro Hospodina a aby víra v Něj byla srozumitelná a abychom ji dokázali správně zvěstovat.
- O Severní Koreji jsme se mohli dočíst, že velmi podrážděně zareagovala na poznámku jihokorejského ministra obrany, že v případě zjištění jasného úmyslu KLDR napadnout Jih jadernými zbraněmi by Jižní Korea by musela provést preemptivní útok, protože pak už by bylo příliš pozdě a škody příliš vysoké (1, 2). Severní Korea bohužel již dvakrát otestovala vlastní jadernou bombu a vlastní pokročilou raketovou technologii. Prosme za to, aby v KLDR zavládl spravedlivý a mírový režim, který by nahradil stávající totalitní, za dostatek jídla pro obyčejné lidi v této zbídačené zemi i za spásu jejích vládců.
- Írán oficiálně odmítl vyvézt své jaderné palivo k dalšímu obohacení do ciziny a naopak chce u příležitosti 31. výročí islámské revoluce v únoru tohoto roku potěšit své občany „dobrou zprávou“ o zahájení obohacování na 20%. Takový uran má ovšem použití jen pro jejich výzkumný reaktor nebo jako stupínek k výrobě více obohaceného uranu pro jaderné bomby; pro použití v tlakovodních reaktorech jaderné elektrárny v Búšehru by stačilo obohacení na 3,5%. Čína mezitím zablokovala projednávání dalších sankcí proti Íránu. Írán buduje rozsáhlý jaderný program s údajně mírovými, ve skutečnosti však vojenskými , cíli, a to navzdory mnoha varováním OSN i různých mocností. Spolupracuje také s KLDR na pokročilém raketovém programu. Prosme za mír v této zemi a s touto zemí i za to, aby se dokázali vzdát svých jaderných ambicí.
- Somálská islamistická milice al-Šabáb již poněkolikáté pohrozila teroristickými útoky v sousední Keni. V Somálsku samém došlo za posledních 19 dní k útěku cca 63000 před boji mezi vládními silami a různými milicemi včetně al-Šabábu. A somálští piráti vyhrožují zavražděním svých britských rukojmích, pokud během několika dní nedostanou výkupné (1, 2, 3, 4, 5). Prosme za tuto dlouhodobě rozvrácenou zemi, aby v ní nastal pořádek a mír, aby se podařilo vykořenit islámské milice a zbavit se pirátství.
- Z Jemenu přišly zprávy o pokračujících bojích jemenských a saúdsko-arabských vojsk proti houthiským rebelům na severu a dlouhý a zajímavý článek o tom, jak se al-Kajdá infiltruje do společnosti a získává podporu místních kmenů, který obsahuje i řadu dalších informací o problémech této země. Také jsme se mohli dočíst, že až 36 Američanů odcestovalo do Jemenu možná s cílem získat výcvik al-Kajdy.
- V Nigérii došlo ke střetům mezi křesťany a muslimy, jejichž příčina není zcela jasná, a které si vyžádaly až 150 mrtvých (1, 2, 3, 4).
- Prosme také za mír v Íráku, Afghánistánu, Pákistánu, na Kavkaze a za zažehnání teroristických útoků, kterými je vyhrožováno. Bohužel už nestíhám toto téma lépe připravit.