Náměty k díkům:
- Několik zajímavých zpráv vyšlo na téma energetiky. Jednak jsme se mohli dočíst o pokrocích ve vytváření biopaliv pomocí geneticky upravených bakterií, které dokáží produkovat naftu či kerosin. Dva články (1, 2) hovořily o značně slibném vývoji směrem k výrobě solárních panelů s dostatečnou účinností z běžných materiálů a za podstatně nižší ceny než dnešní solární články. V nesmírně zajímavém článku WSJ o malých reaktorech jsme si mohli přečíst jednak o historii i budoucnosti jaderné energetiky z ekonomického pohledu, jednak se v něm hovoří o slibném vývoji na poli malých reaktorů o výkonu cca 130 MW. Takové reaktory by stály kolem 750 milionů USD za kus oproti 7 miliardám u velkých a ačkoli je cena po přepočtu na kilowatt výkonu zhruba stejná, levnější reaktory si mohou dovolit i menší firmy a jsou menším podnikatelským rizikem. Snáze by se jimi také nahrazovaly stávající tepelné elektrárny. Tyto malé reaktory by se vyráběly přímo u dodavatele a pak se již hotové převezly po železnici, což by snížilo dobu na postavení až o polovinu. Měly by menší nároky na chlazení a daly by se chladit i vzduchem, nejen vodou. Existují však i obavy ze zajištění jejich bezpečnosti. Článek SciAm zase hovoří o historii reaktorů s rychlými neutrony a o vyhlídkách do budoucna, kde zejména Indie se snaží o vývoj thoriových reaktorů. A nakonec Bill Gates pohovořil o své touze po čistém a levném zdroji energie a svých investicích (zatím v řádu desítek milionů USD) do vývoje nových reaktorů.
- Zajímavý článek o využití biotechnologií vyšel zde. Izraelští experti bojují proti mouchám, které poškozují úrodu, vypouštěním sterilizovaných much stejného druhu. Ty se sice spáří, ale již nemají potomky, a populace much tak klesá. Technologii dodávají i palestincům a stává se tak jedním z mostů k míru mezi těmito dvěma zeměmi.
- Brněnští vědci objevili způsob, jak lépe určit, jakým směrem se budou dále vyvíjet některé druhy rakoviny, a podle toho lépe zvolit léčbu.
- Praha má čtvrtou nejlepší MHD v Evropě, po Mnichovu, Helsinkách a Vídni.
- Tým českých expertů odhalil rozsáhlou síť zařízení napadených počítačovými viry.
Náměty k přímluvám:
- Prosme za spravedlivou a mírovou vládu pro Severní Koreu, za osvobození této země ze stalinistické diktatury a její návrat do normálního světa. V KLDR proběhly jásavé oslavy 68. narozenin Kim Čong Ila, který ovšem na nich chyběl a zřejmě se zotavuje po mrtvici a dalších zdravotních potížích. Země se mezitím potýká s nedostatkem a drahotou potravin, které byly zhoršeny opatřeními proti soukromému podnikání v prosinci 2009 a vedly k rostoucí nespokojenosti obyvatel. Zároveň se rozhodla nevzdat se svého jaderného programu ani výměnou za ekonomickou pomoc dokud proti ní budou USA uplatňovat „nepřátelskou politiku“ a i přes jednání se zástupci OSN se nezdá, že by nějak pospíchala s návratem k šestistranným rozhovorům.
- Prosme za situaci v Íránu, za svobodu, mír a spravedlivou vládu v této zemi, která se pomalu stává vojenskou diktaturou, podporuje mezinárodní terorismus a stále více je zřejmé, že vyvíjí jaderné zbraně. MAAE nyní, pod novým vedením, vydala zprávu, že Írán by mohl skutečně pracovat na jaderné bombě. Je to významný posun v analýze výsledků, neboť, jak uvádí The Times, zpráva neobsahuje skoro žádná nová data, spíše novou interpretaci stávajících. Přední činitelé MAAE se dlouho domnívali, že to tak je, ale tento názor si za el Baradeje nenašel cestu na veřejnost. Podle článku ve WSJ již Írán skutečně vyrobil své první gramy uranu obohaceného na 20% a produkuje ho rychlostí asi 100 g denně, což by vedlo k výrobě dostatečného množství pro bombu během pěti až sedmi let, a program provází technické potíže – snížil se počet funkčních centrifug a dochází surový uran, který by bylo možné dále zpracovávat. Mezi řadou článků o tom, jak USA tlačí na zdrcující sankce proti Íránu, mě zaujalo několik. Izraelský premiér Netanjahu navštívil Moskvu a výsledkem jednání bylo jednak to, že Rusko zřejmě podpoří sankce, ale také odložení dodávek vysoce moderních ruských protiletadlových zbraní S-300 do Íránu z důvodu „technických problémů“ až do „vyřešení problémů“ výměnou za to, že Izrael nebude dodávat zbraně Gruzii. Ministr zahraničí Saúdské Arábie se pak vyjádřil, že sankce jsou sice možná dobré jako dlouhodobé řešení, ale nyní je potřeba okamžitá akce a skutečný plán, aby se zabránilo závodům v jaderném zbrojení v Zálivu. Nespecifikoval, o jakou akci by mělo jít, nicméně jiný představitel Saúdské Arábie řekl, že to není volání po vojenském útoku. Požadoval také bezjaderný Izrael. Také americký předseda sboru náčelníků se vyjádřil, že útok na Írán není na pořadu dne a nejprve musí být vyčerpány diplomatické možnosti. Podobně se vyjádřila i ministryně zahraničí Clintonová. Paní ministryně také upozornila, že Írán se stále více stává vojenskou diktaturou Revolučních gard, které postupně vytlačují prezidenta, vládu a parlament. Opět nejde o nové údaje, ale o zveřejnění trendu, který Američané pozorují již déle. Islámské revoluční gardy mají 9 z 22 ministrů, kontrolují jaderný a raketový program, nedávno získaly 51% podíl v telekomunikacích, jsou zapojeny do stavebnictví, energetiky, bankovnictví, těžby, přepravy a zpracovatelského průmyslu. Zároveň jsou zapojeny i do tvrdého potlačení protivládních protestů po loňských zmanipulovaných volbách. Spojené státy již minulý týden oznámily další sankce právě proti těmto gardám. Na závěr ještě několik článků v češtině, které tento vývoj shrnují (1, 2, 3).
- Prosme za mír v Afghánistánu a Pákistánu, za to, aby islamisté tyto země nepřemohli. V Pákistánu byl zřejmě zabit vůdce tamního Tálibánu. Také došlo k zadržení Mully Baradara (1, 2, 3, 4), muže číslo dva afghánského Tálibánu, a pěti dalších významných bojovníků a snad se zlepšuje spolupráce amerických a pákistánských tajných služeb. V Afghánistánu začátkem února prezident Karzáí pozval Tálibán k jednání o míru s vládou a k integraci bojovníků zpět do společnosti, na což byl dohodnuto zřízení fondu 500 milionů USD. Také se obrátil na Saúdskou Arábii s žádostí o pomoc pro zahájení jednání s Tálibanem, který chce jednat pouze po stažení zahraničních vojsk. Saúdská Arábie je respektována i Tálibanem. Táliban ovšem zatím nabídky k míru odmítá. Karzáí také představil plán, podle nějž by afghánské síly měly být do pěti let schopné zajistit bezpečnost Afghánistánu, ale že i tak bude potřebovat zahraniční vojáky pro boj s tvrdými vzbouřenci. Znovu se také objevily úvahy o zavedení povinné vojenské služby, což by umožnilo jednak zvýšit počet afghánských vojáků, jednak by přispělo k tomu, aby se mladí muži seznámili s lidmi z jiných částí země a vrátili se domů bohatší o různé dovednosti, získané během výcviku. Začala také ofenzíva k získání města Mardžáh, které má strategický význam pro zabezpečení údolí řeky Helmandu, v němž žije 85% obyvatel provincií nejvíce postižených násilím a pro přerušení cest bojovníků z Pákistánu. Přes velký počáteční úspěch zřejmě ještě několik týdnů potrvá, než se povede území úplně zabezpečit. Články 1, 2, 3, 4, 5, 6.
- Prosme za Irák, zejména za dobrý výsledek blížících se voleb (7. března). Zde jsme se mohli dočíst, že klíčová sunnitská strana se rozhodla volby bojkotovat (1, 2) kvůli íránskému vlivu na iráckou politiku, konkrétně vlivu na nedávný zákaz kandidatury ve volbách pro cca 500 kandidátů kvůli jejich údajnému spojení se stranou BAAS. I když byl zákaz pro většinu z nich rychle zrušen a většina zakázaných kandidátů byli šiíté, vyvolal rozhořčení hlavně mezi sunnity, kteří v něm spatřovali snahu je vyloučit z politiky. Sunnité bojkotovali i předchozí volby a usmíření mezi šiíty a sunnity a zastoupení obou velkých skupin v parlamentu je klíčové pro mír v zemi. Další sunnitské strany se ale rozhodly voleb zúčastnit a svoji účast vidí jako nejlepší odpověď na podobné problémy. Mohli jsme si také přečíst o tom, že miliony Iráčanů, kteří uprchli před válkou do sousedních zemí, v nich stále zůstávají, ale jejich situace se zhoršuje s tím, jak jim dochází úspory. Zpět se ovšem vrátit nemohou kvůli pokračujícímu pronásledování, zabraným domům či chybějícím životně důležitým službám v jejich obcích.
- Prosme za mír, dobrou vládu a hospodářské pozvednutí země v Jemenu. O Jemenu kupodivu nevyšly žádné zprávy.