Modlitba za svět, 1.3.2010

Náměty k díkům:

Náměty k přímluvám:

  • Prosme za spravedlivou vládu, svobodu a ekonomický rozvoj v Severní Koreji. V Severní Koreji proběhlo sčítání lidu (1, 2), z nějž vyplývá, že za posledních 15 let vzrostla populace z 21 na 24 milionů lidí, vzrostla ale i dětská úmrtnost a očekávaný věk dožití se snížil na 69 let. Podvýživou trpí až třetina dětí do pěti let věku a žen. Přesto jsou tato čísla ještě poměrně dobrá ve srovnání s některými rozvojovými zeměmi. Zdá se také, že severokorejská armáda je menší, než se předpokládalo, „jen“ 724 tisíc mužů. V jiné zprávě se píše, že OSN v současné době poskytuje potravinovou pomoc 1,3 milionu lidí v KLDR a probíhal velký program pro očkování dětí, ale pomoc by potřebovala až třetina obyvatel. Představitel OSN obhajoval poskytnutí ještě větší pomoci, nicméně režim sám nedávno odmítl ekonomickou pomoc podmíněnou vzdáním se jaderného programu. A zatímco Jižní a Severní Korea chtějí jednat o snížení omezení pro převoz zboží a překročení hranic, v Jižní Africe bylo zadrženo letadlo se severokorejskými zbraněmi, putujícími do Kongo-Brazzaville. Doporučuji tento článek ke čtení, obsahuje řadu informací k ekonomice KLDR, vztahům KLDR s Čínou atd.
  • Prosme za dobré fungování institucí OSN a za dobrou a mírovou vládu v Íránu. Ohledně Íránu je asi nejzajímavější článek, který se dívá na nedávnou zprávu MAAE o tom, že Írán zřejmě skutečně vyvíjí jadernou bombu, a konstatuje zajímavá fakta. Celé poslední desetiletí MAAE vydávala zprávy, které takové věci nepotvrzovaly nebo mlžily, a náhle – se změnou vedení a bez nových důkazů – jsou stávající fakta vyhodnocena úplně jinak, tak, jak se vojáci již dlouho obávali. Článek si klade různé zajímavé otázky po tom, jak El Baradej vlastně kryl íránský jaderný program, přestože jeho úkolem bylo bránit šíření jaderných zbraní apod. Velmi zajímavý rozhovor s Davidem Albrightem zase uvádí, že Írán chce být v pozici, kdy by mohl rychle vyvinout jaderné zbraně, a že do ní by se mohl dostat v roce 2011. Také říká, že místo na jednání by se USA měly soustředit na zvyšování tlaku na Írán, zlepšování protiraketové obrany, vytváření aliancí se zeměmi v oblasti, bezpečnostní záruky a snížení rizika dalších jaderných programů v Zálivu. Kromě toho Írán oznámil, že během roku chce začít stavět dva další jaderné závody s výkonnějšími centrifugami (loni v listopadu se rozhodl pro stavbu celkem deseti závodů). Izraelský ministr obrany Ehud Barak se vyjádřil, že Írán sice není natolik mimo, aby bombu hned použil proti Izraeli, ale že jaderný Írán by přesto byl velikou hrozbou pro region Zálivu, pro dodávky ropy a přispěl k posílení íránských spojenců ve světě terorismu. V Íránu byl také zajat vůdce významné povstalecké skupiny, který tvrdí, že USA jim slibovaly podporu pro boj proti íránskému režimu (1, 2).
  • Prosme za řešení situace v Afghánistánu, za mír, za zlepšení situace místních lidí a za skutečný svobodný rozvoj této země. Holandská vláda padla v důsledku rozepří o tom, zda poslat další vojáky do Afghánistánu, a tak stávajících 1950 vojáků zřejmě bude staženo koncem roku a tím dánská přítomnost zanikne. To vyvolalo obavy o podporu mise ze strany evropských zemí, ale také Kanady. Jak dánské, tak kanadské jednotky jsou přitom velmi dobře hodnoceny. Německý parlament naopak 2/3 většinou rozhodl prodloužit mandát německých jednotek v Afghánistánu a zvýšit jejich počet o 850 vojáků a jiný článek říká, že podpora afghánské operaci mezi evropskými vládami je stále silná. Na druhé straně jsme se mohli dočíst i o tom, jak snižování vojenských rozpočtů zhoršuje morálku britských vojáků v Afghánistánu. Generál Petraeus varoval před tím, že ztráty v Afghánistánu mohou být velké, srovnatelné se zvýšením vojenských operací (surge) v Iráku, které nakonec přineslo podstatné zlepšení situace, ale během nějž zahynulo 1125 amerických vojáků. Také řekl, že ofenziva u města Mardžáh, která se po počátečním úspěchu setkala s tuhým odporem, je první z mnoha operací 12ti až 18ti měsíční kampaně, ale výsledky lze vidět již teď. Uplynulý týden tam již přišel afghánský vládní de facto starosta města, který mj. řekl, že Tálibán, který město kontroloval dva roky, si vydobyl toleranci místních respektem k islámu, majetku, ženám a dětem, ale že neposkytl základní služby jako zdravotní péči nebo opravy silnic, že spravedlnost byla krutá stejně jako rychlá a že největším výzvou je zde vzpomínka na špatné chování afghánské policie v době před Tálibánem. Další ofenziva se nejspíš odehraje v Kandaháru. Tři články (1, 2, 3) se věnovaly nutnosti vyhrát podporu místních obyvatel, která poněkud upadá pod vlivem nevyhnutelných obětí i mezi civilisty a pocitu, že zkorumpovaná vláda neodpovídá na potřeby lidí, přestože zpočátku byla velká ochota chápat i civilní oběti jako nevyhnutelnou daň za osvobození.
  • Prosme za dobrý průběh i výsledek voleb v Iráku. Irák stojí před volbami,které se v něm budou konat tento víkend, a které zřejmě budou problematické kvůli množství různých předcházejících násilností a zastrašování, jakož i výzvám k bojkotu voleb ze strany některých vyloučených kandidátů. To by mj. mohlo vést k malé účasti Sunnitů na vládě, podobně jako bojkot posledních voleb, a ke zvýšení počtu násilností v této zemi. (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7).
  • Prosme za Jemen, aby dokázal vyřešit své vleklé problémy s korupcí, nefungujícím státem a různými separatistickými a militantními hnutími. V Saúdské Arábii se konala konference dárců, která měla nalézt cesty, jak vyplatit pomoc Jemenu, jak ji efektivně využít a jak v něm bojovat s terorismem. Velcí západní dárci vyjádřili pochybnosti o schopnosti zkorumpované jemenské vlády pomoc účinně distribuovat, zatímco vládní jemenský zdroj uvedl, že z 4,7 miliardy dolarů slíbených na konferenci v roce 2006 Jemen dostal jen 10%. Mezitím na jihu Jemenu došlo k demonstracím za odtržení této kdysi samostatné země od zbytku Jemenu a bojím s těmito demonstranty (1, 2, 3).
  • Prosme za Somálsko, aby lidé měli co jíst a aby v této zemi opět nastala vláda a řád. V Somálsku Al-Shabab zakázal práci Světovému potravinovému programu (WFP), který rozděloval zahraniční potravinovou pomoc. Al-Shabab údajně reagoval na stížnosti místních farmářů, že masivní potravinová pomoc jim neumožňuje prodat své produkty za dostatečné ceny, na druhé straně WFP přerušil svoji činnost sám již v lednu po měsících útoků ze strany rebelů.
  • Prosme za to, aby mír v Súdánu skutečně vydržel, za dobrý výsledek voleb i referenda a za rozvoj této země. V Súdánu začala kampaň před prezidentskými a dalšími volbami, které se mají uskutečnit 11. dubna, a v roce 2011 se tu má uskutečnit referendum o případné přeměně jižního Súdánu na nezávislý stát. Také zde došlo k podpisu předběžné dohody o příměří v Dárfúru (česky zde), po které by mělo následovat úplné příměří, i když se zdá, že nějaké boje ještě probíhají, a ne všechny vzbouřenecké skupiny se mírových jednání účastní a mír je pořád křehký.

… Jako obvykle by se dalo napsat mnoho dalšího, ale dostupný čas limituje mé snažení na díky převážně z oblasti vědy a techniky a přímluvy z oblasti mezinárodní bezpečnosti. Budu se snažit příště přijít na nějaké díky i z mezinárodní bezpečnosti – a ono asi je za co děkovat, třeba příměří v Dárfúru atd. Jen to nestíhám rozumně zpracovat.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.