Náměty k díkům:
- Významný islámský duchovní Muhammad Tahir ul-Qadri vydal fatwu, podle níž účast na teroristických a sebevražedných útocích není svatou válkou ani mučednictvím, ale jen a pouze terorismem, odsouzeníhodným činem, za který se dotyčný dostane do pekla. Snažil se tak čelit radikalizaci britských muslimů. Je to již několikátá taková fatwa islámských duchovních od 11. září 2001.
- Několik úspěchů zaznamenaly síly NATO a EU v boji se somálskými piráty (1, 2).
- V České republice po 100 letech poprvé zahnízdil orel skalní a na Velký bariérový útes u Austrálie se díky lepší ochraně vrátilo mnoho druhů živočichů.
- Děkování za dětské stavebnice jsme tu ještě neměli, ale proč ne. Dětskou duši nepochybně rozvíjejí a, jak jsme se mohli dočíst zde, se konkrétně Lego dobře prodává i v krizi.
Náměty k přímluvám:
- Prosme za Severní Koreu, aby v ní zavládla svoboda, demokracie a prosperita, aby došlo k jejímu osvobození ze stalinistické diktatury, která svojí nedávnou měnovou reformou ještě dále zhoršila již tak hroznou ekonomickou situaci této země. Co se nových zpráv týče, tak USA a Jižní Korea začaly každoroční společné vojenské cvičení. Severní Korea ho dle očekávání odsoudila, uvedla vojska do stavu bojové pohotovosti a varovala, že nebude dále pokračovat s jaderným odzbrojením. Již minulý týden také zřejmě v reakci na ně varovala, že posílí svůj jaderný program.
- Prosme za mír v Iráku a za to, aby se brzy podařilo vytvořit fungující a uznávanou vládu. V Iráku proběhly parlamentní volby (1, 2, 3, 4), kterých se i přes množství různých útoků, které měly voliče zastrašit, zúčastnilo mezi 55% a 70% voličů. Zatím jsou známé neoficiální předběžné výsledky, nic více.
- Prosme za mír, řešení korupce vlády a získání místních obyvatel v Afghánistánu a Pákistánu. V Pákistánu armáda dobyla jeskynní komplex, který sloužil jak velitelství Tálibánu a al-Kajdy. USA slíbily Pákistánu další přesné zbraně pro boj s povstalci, zřejmě jako určitou odměnu za spolupráci v boji s al-Kajdou. Další článek mluví o nutnosti vyhrát podporu místních obyvatel pro afghánskou vládu. A jeden článek mluví o bojích mezi různými skupinami islámských povstalců zde.
- Ohledně Íránu se stále hovoří o sankcích. Rusko se opatrně vyjádřilo k možnosti je podpořit, i když stále dává přednost řešení bez sankcí, a sankcím chytrým, cíleným, které by nedopadly na běžné obyvatelstvo Íránu. Proti sankcím je zatím Brazílie, momentálně člen Rady bezpečnosti OSN, dost možná proto, že Brazílie sama se snaží o mírový jaderný program i o využití jaderné energie pro pohon ponorek. Naopak v devadesátých letech se vzdala vlastního vojenského jaderného programu. V Íránu také došlo k uzavření dalších opozičních médií.
- Prosme za mír v Súdánu, kde přes nedávné uzavření příměří mezi vládou a některými silami v Dárfúru došlo k dalším bojům se stovkami civilních obětí.
- Prosme za mír, dobrou vládu a obnovu země pro Jemen. Z Jemenu nepřišly žádné podstatné nové zprávy.
- Prosme za Kongo, za mnohde katastrofální situaci v této zemi. Toto téma by bylo na dlouhý rozbor, i když o něm nevychází skoro žádné zprávy, kromě této nedávné analýzy.
- Prosme za Zimbabwe a situaci v této zemi, která je v katastrofální ekonomické i politické situaci. Opět nejsou žádné nové podstatné zprávy, ale je to téma, k němuž je dobře se vracet.
- Prosme za mír, vládu a obnovu v Somálsku.
- Prosme za mír v Nigérii. V této zemi dlouho trvá napětí mezi křesťany a muslimy a po lednovém útoku křesťanů na mešitu ve městě Jos dnes došlo k útoku muslimů na křesťanské vesnice, který si vyžádal několik set obětí.