Boží ajťák Carlo Acutis

Carlo Acutis je italský chlapec, který se narodil 3. května 1991 v Londýně, kde jeho rodiče pobývali pracovně. Byl jedináček. Zemřel ve svých 15 letech dne 12. října 2006 na akutní leukemii, která ho skolila během 14 dní. Již brzy poté se začala objevovat svědectví o jeho svatosti a 10. října 2020 byl prohlášen za blahoslaveného. Je patronem mladých a internetu. Péčí nakladatelství Paulínky vyšla nedávno v češtině kniha Blahoslavený Carlo Acutis autora Nicola Gori, které se v tomto článku věnuji.

První a kratší část knihy je věnována krátkému životopisu Carla Acutise. Druhá část, která zabírá většinu knihy, je věnována Carlově duchovní cestě, třetí část pak jeho spiritualitě a jeho nejznámějším výrokům. V příloze najdeme stručné informace o procesu jeho blahořečení a novénu s blahoslaveným Carlem. Dále v knize najdeme 16 stran obrázků. Je třeba říci, že kniha se do značné míry čte spíše jako pěkně zpracovaný a příklady ilustrovaný průřez katolickou spiritualitou než jako životopis. Nic proti tomu, nakonec Carlo sám měl velký evangelizační zápal a snažil se tyto věci šířit, čtenáře očekávajícího především životopis to však může zpočátku zaskočit.

Carla představuje kniha jako výjimečně nadaného chlapce, který miloval své rodiče a prarodiče a který měl velmi dobré komunikační schopnosti, hodně kamarádů a kamarádek a byl oblíben. Proto pomáhal spolužákům nejen s učením, ale i s přijetím do kolektivu, a dodával jim sebevědomí. Vzdělával se ve víře a měl hluboké teologické intuice. Byl vnímavý, přemýšlivý, radostný a přátelský, měl rád komiksy, zvířátka, videa, hory a moře. Chtěl pomáhat druhým pomocí své inteligence a IT dovedností, které se podle svědectví v knize pohybovaly na úrovni vysokoškoláka.

Ústředním bodem jeho duchovního života byla Eucharistie. Již od mala se, pokud možno, každý den účastnil mše svaté a k prvnímu svatému přijímání šel již v sedmi letech. Chodit na mši pro něj bylo zásadní. Sám řekl, že Eucharistie je jeho autostráda do nebe, a viděl v ní skutečnou přítomnost Krista, nejen nějaký její symbol. Velmi ho oslovily také eucharistické zázraky, které tuto skutečnou přítomnost Krista názorně ukázaly. Zdůrazňoval i význam adorace, zpovědi a vyhýbání se i lehkým hříchům. Nesmírně blízká mu byla též úcta k Božímu milosrdenství a k Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu, jak o Něm mluvila sv. Markéta Maria Alacoque.

Velikou úctu choval také k Panně Marii jako Mamince, bez které je cesta do nebe mnohem těžší, a měl v oblibě modlitbu růžence. V oblibě měl i mně drahé zaslíbení prvních sobot v měsíci.

Měl veliký zápal pro evangelizaci, úctu k papeži i církvi a andělům strážným, solidní křesťanské vzdělání a schopnost věci vysvětlit. Měl úctu i k andělům a prosil je o pomoc. Velmi ho inspirovala pokora sv. Františka a jeho odevzdání se Kristu a víra sv. Antonína Paduánského ve skutečnou Boží přítomnost v Eucharistii.

V Carlovi jsem našel mladíka, který je mi v duchovním životě v mnohém blízký a kniha pro mě byla mimo jiné užitečným připomenutím některých věcí, které jsou i mně samotnému drahé. Líbí se mi také jeho zápal pro evangelizaci a jeho ochota a snaha držet se pravdy.

Na druhé straně je v knize jen pár vět věnováno jeho vztahu k informatice. Jako programátor jsem byl velmi zvědavý, jak takový blahoslavený a nadaný kolega ajťák a patron internetu prožíval svůj vztah k tomuto oboru, zda a jak prožíval slova sv. papeže Jana XXIII., který v úvodu encykliky Pacem in terris píše, že „vědecký pokrok a technické vynálezy ukazují především nekonečnou velikost Boha, který stvořil jak vesmír, tak i člověka,“ cituje žalmy o velikosti Božího díla a uvažuje o velikosti řádu, který tento pokrok a vynálezy odhalují, a důstojnosti člověka, který je dokáže objevit a využít.

Jak se tedy tato slova týkají kybernetiky a výpočetní techniky, které se prudce rozvíjely již v době sv. Jana XXIII., a internetu, který je produktem a katalyzátorem tohoto rozvoje? Bohužel, v citované knize o patronovi internetu se o tom nic nedočteme. Nedozvíme se, zda si Carlo při hloubi svého teologického vzdělání a intuice takové otázky kladl, ani jak si na ně případně odpověděl. V tom spatřuji největší slabinu této knihy.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.