Pohleďte na nebeské ptactvo, vybízí nás Ježíš, a papež František píše, že „svět je radostným tajemstvím, jež kontemplujeme s plesáním a chválou.“ Nákup teleobjektivu k mé zrcadlovce se stal vítanou příležitostí nebeské ptactvo i zachytit. Zde je několik výsledků procházek po lesích a parcích v Praze a blízkém okolí. Na konci příspěvku pak najdete několik rad pro případ, že byste to chtěli zkusit také.













Jak fotit ptáky za letu
Na závěr pár rad amatérského fotografa i ornitologa, jak fotit ptáky za letu.
Velcí ptáci se fotí dobře. Labuť nepřehlédnete a neschová se vám za větev stromu. Co času jsem strávil hledáním sýkorek, o kterých jsem věděl, že na tom stromě jsou, jen byly třeba na druhé straně tlusté větve. Labutě nebo kachny létají celkem rovně a na velkou vzdálenost, není problém připravit se a udělat řadu snímků. Racci se fotí skvěle. Jsou velcí, je jich v hejnu hodně a létají dokola, takže máte šanci si vše vyzkoušet, udělat víc snímků a s trochou štěstí i trefit skvělé momentky. Racci, labutě i kachny jsou velké, s 200mm objektivem nemusíte být nijak zvlášť blízko, abyste získali pěkný snímek.
Malí ptáci se fotí špatně. Často sedí na opačné straně větve nebo uprostřed malých větviček, kde ze snímku většinou nic není. Létají rychle a krátce, často mění směr, takže je celkem náročné je udržet v objektivu. Spíše je třeba vyfotit daleko větší prostor a pak ze snímku udělat výřez. Tím, že jsou malí, musíte být celkem blízko k nim, což jde ale trochu proti jejich neposednosti. Nejsnáze se fotí u krmítka, ale ani tam dlouho neposedí.
Pokud fotíte ptáky proti obloze, je dobré si předem vyzkoušet expozici, třeba vyfocením nějakého podobně barevného nehybného objektu, na který svítí slunce zhruba z té samé strany jako na ptáky. Takto zjištěnou expozici pak manuálně nastavte. Šance, že správnou expozici letícího ptáka zvládne expozimetr ve foťáku, je malá – i při bodovém měření totiž budete mít velký problém ten bod udržet na těle ptáka. Podobně s ostřením. Zvláště proti obloze se mi osvědčilo fotit na vyšší clonu a tedy i větší hloubku ostrosti a ostřit manuálně.
Pokud fotíte ptáky letící nad vodou, je polarizační filtr prakticky nutností, jinak bude za ptáky spousta rušivých odlesků.