Pohleďte na nebeské ptactvo – fotoblog

Pohleďte na nebeské ptactvo, vybízí nás Ježíš, a papež František píše, že „svět je radostným tajemstvím, jež kontemplujeme s plesáním a chválou.“ Nákup teleobjektivu k mé zrcadlovce se stal vítanou příležitostí nebeské ptactvo i zachytit. Zde je několik výsledků procházek po lesích a parcích v Praze a blízkém okolí. Na konci příspěvku pak najdete několik rad pro případ, že byste to chtěli zkusit také.

Můj asi první opravdu zdařilý snímek letícího ptáka, zde ještě na setový objektiv 18-55mm. I to ale na labuť letící nedaleko stačí. Praha, Hostivařská přehrada.
Racek letící za sluncem, foto na 200mm. Praha, Hamerský rybník.
Racek zrovna chytá rybu. 170mm, polarizační filtr. Praha, Hamerský rybník.
Racek těsně nad hladinou. Polarizační filtr nutný. Praha, Hamerský rybník.
Kachna divoká. 200mm. Praha, Hamerský rybník.
Kačer kousek od břehu. Praha, Hamerský rybník.
Paní holubová hřivnáčová na borovici hned za oknem paneláku. Vzdálenost pár metrů, ale hnízdo si postavila tak, že do něj bylo opravdu špatně vidět. Vyvedla tři mláďata.
Ještě jednou paní holubová hřivnáčová.
Kos černý odpočívá uprostřed větviček.
Drozd. Průhonice, Dendrologická zahrada.
Sýkoru koňadru právě přestalo bavit pózovat fotografovi a jde shánět něco k jídlu. 200mm. Praha, Spořilov.
Sýkorka právě dojedla. Krmítko je od předešlého snímku je asi 5 metrů. Sýkorky vždy opatrně sedly na ten pahýl, počkaly, přeletěly na větev, rozhlédly se, vlétly do krmítka, trošku zobly a pak rychle pryč. Praha, Spořilov.
Sýkora modřinka v usilovném letu od pahýlu na větev a pak ke krmítku. Praha, Spořilov.

Jak fotit ptáky za letu

Na závěr pár rad amatérského fotografa i ornitologa, jak fotit ptáky za letu.

Velcí ptáci se fotí dobře. Labuť nepřehlédnete a neschová se vám za větev stromu. Co času jsem strávil hledáním sýkorek, o kterých jsem věděl, že na tom stromě jsou, jen byly třeba na druhé straně tlusté větve. Labutě nebo kachny létají celkem rovně a na velkou vzdálenost, není problém připravit se a udělat řadu snímků. Racci se fotí skvěle. Jsou velcí, je jich v hejnu hodně a létají dokola, takže máte šanci si vše vyzkoušet, udělat víc snímků a s trochou štěstí i trefit skvělé momentky. Racci, labutě i kachny jsou velké, s 200mm objektivem nemusíte být nijak zvlášť blízko, abyste získali pěkný snímek.

Malí ptáci se fotí špatně. Často sedí na opačné straně větve nebo uprostřed malých větviček, kde ze snímku většinou nic není. Létají rychle a krátce, často mění směr, takže je celkem náročné je udržet v objektivu. Spíše je třeba vyfotit daleko větší prostor a pak ze snímku udělat výřez. Tím, že jsou malí, musíte být celkem blízko k nim, což jde ale trochu proti jejich neposednosti. Nejsnáze se fotí u krmítka, ale ani tam dlouho neposedí.

Pokud fotíte ptáky proti obloze, je dobré si předem vyzkoušet expozici, třeba vyfocením nějakého podobně barevného nehybného objektu, na který svítí slunce zhruba z té samé strany jako na ptáky. Takto zjištěnou expozici pak manuálně nastavte. Šance, že správnou expozici letícího ptáka zvládne expozimetr ve foťáku, je malá – i při bodovém měření totiž budete mít velký problém ten bod udržet na těle ptáka. Podobně s ostřením. Zvláště proti obloze se mi osvědčilo fotit na vyšší clonu a tedy i větší hloubku ostrosti a ostřit manuálně.

Pokud fotíte ptáky letící nad vodou, je polarizační filtr prakticky nutností, jinak bude za ptáky spousta rušivých odlesků.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.